Barents Denizi Ekolojik Felaket ile Karşı Karşıya

Kuzey Buz Denizi’nin Norveç ve Rusya arasındaki bölümünü oluşturan Barents Denizi’nin kuzey kısmı 18 yıl içerisinde 1.5 derece ısındı. Norveç Deniz Araştırması Enstitüsü ve Bergen Üniversitesi’nden bilim insanlarının Nature Climate Change adlı akademik dergide yayımlanan yeni araştırmasına göre, bölgenin yakın gelecekte ekolojik bir felakete uğrayabileceği öngörülüyor.

İskandinavya’nın kuzeyinde ve Svalbard’ın uzak takımadalarının doğusunda yer alan Kuzey Barents Denizi ekolojik bir felaket ile karşı karşıya. Norveç Deniz Araştırması Enstitüsü ve Bergen Üniversitesi’nden bilim insanlarının Nature Climate Change adlı akademik dergide yayımlanan yeni araştırması Barents Denizi’nin kuzey kısmının 2000 yılından beri 1.5 derece ısındığını ortaya koydu. Çalışmanın sonucuna göre Barents Denizi’ndeki Arktik ikliminin yerine yakın gelecekte Atlantik iklim sistemine has daha sıcak hava koşulları etkili olacak.

1970-2016 dönemine ait verileri analiz eden Norveçli bilim insanları, Barents Denizi’nin buzulların erimesi sonucunda beslendiği tatlı su hacminin giderek azaldığını, bu durumun tuzlu ve tatlı su dengesini bozduğunu ortaya koydu.

Barents Denizi, soğuk kuzey kısmı ve daha yumuşak iklimin hâkim olduğu güney kısmı olarak iki farklı bölgeye bölünebilir. Kuzey kısmının ekosisteminin buz örtüsüne bağlı olduğu kabul ediliyor. Normal bir iklim döngüsü ile buz tabakası eriyerek, denizi tatlı su ile besliyor, kışın ise tekrar bir buz örtüsü oluşturuyor. Uzmanlarsa, sıcak Atlantik sularının ilerlemesi sonucunda soğuk suların giderek daha kuzey bölgelere kaydığını açıklıyor.

Araştırmaya göre ayrıca Barents Denizi’ndeki ısınma sürecinin Arktik bölgede oluşan ‘sıcak nokta’ nedeniyle geri dönüşü zor ve iklim koşullarındaki değişimin, denizin ekosistemine yıkıcı etkisi olacak.

iklim haber

What's your reaction?

tr_TRTurkish