Barcelona Şehir Merkezini Yeşillendirme Projesi

Barcelona şehrinin yakın zaman için dört başlıklı bir planı var; Habitat korunarak türlerin kaybedilmesini en aza indirgemek; Kuşlar ve böcekler gibi tozlayıcılar için yeşil koridorlar yaratmak; “Doğal hizmetler” e verilen değeri en üst düzeye çıkarmak; Ve son olarak “kenti iklim değişikliği gibi ortaya çıkan sorunlara karşı daha dirençli kılmak”.

Ağaçların sayısını iki katına çıkarmaya ek olarak aynı zamanda kuşlar ve yarasa kutuları, çatıların üstündeki arı kovanları ve hatta böcekler için özel habitatlar da planın bir parçası olacak. Bu plan sadece yeni yeşil alanlar yaratmakla kalmayacak aynı zamanda kent için bir bütün olarak daha fonksiyonel bir ekosistem oluşturacak.

Bu bütünsel plan diğer kentler için bir model olabilir; Akıllı değişimlerin böylesine bir bileşimi, Barselona’nın her vatandaşının ekstra bir metrekarelik yeşil alana sahip olması ve – bu da zaten güzel bir şehri daha da muhteşem yapacak – orada yaşayan şanslı insanlar için daha sağlıklı bir ortam olacağı anlamına geliyor

Barcelona, Avrupa’daki altıncı en büyük metropol ve sadece şehir sınırları içinde yaşayan 1,6 milyon kişi var. Şehir aynı zamanda İspanya ve yurtdışından gelen turistler için inanılmaz derecede popüler bir yer. Fakat şehrin göze çarpan sakıncalı yönlerinden biri uzun süredir çok kalabalık olması ve yaz aylarında çok sıcak olabilmesi. Kent merkezi çevre banliyölerden 10 derece daha fazla ısınıyor ve çok az yeşil bir alana sahip.

İklim değişikliğiyle kentin önümüzdeki yıllarda daha da ısınacağı öngörülürken, yeni plana dâhil olan yeşil alanlar hayatları kurtaracak. Barselona’nın dağın yüksek bölgelerinde şehri kuşatan çok sayıda büyük parkı bulunurken, bunların hepsi serinlemeye en çok ihtiyaç duyulan kalabalık şehir merkezinin dışında.

Artan hava kirliliği ile birlikte büyüyen sorunlar, yeni yeşil alan ihtiyacı doğurduğunda karşılaşılan en güç problem, eski şehrin yeterli alana sahip olamayışıydı. Şehrin Biyoçeşitlilik ve Yeşil Altyapı Planına göre parklar için geniş geniş araziler mevcut değil. Yeni plan, yeşil çevre koridorları vasıtasıyla mevcut yeşil alanlara bağlanacak beş yeni bahçe içeriyor. Geniş bulvarlar ağaçlarla gölgeleniyor ancak diğer yollarda bu da yok. Buralara daha fazla peyzaj ve yaya geçitleri hâkim olacak.

Bahçeler için olanaklara göre çözümler üretiliyor. Çeşitli fikirler var: Birinci bahçe trafiği akışını sağlamak için kullanılan mevcut bir şehir meydanını çevreleyecek. Bir diğeri özel bahçelerin halka açık hale getirilmesi. Üçüncüsü eski bir askeri kışla ve dördüncüsü de artık kullanılmayan bir sanayi bölgesi. (Yerlerle ilgili tartışmalar da yok değil)

Yeşil çatılar aynı zamanda şehrin planının bir parçası- yeşil duvarlar ve şantiyelerde kurulan bahçeler gibi. Diğer yaratıcı çözümlerse mevcut parklara ekilebilir alanlar eklenmesi ve eski betonun geçirgen versiyonlarıyla değiştirilmesini içeriyor. Bu sayede yağmur suyu şehir kanalizasyonlarına ve denize dökülmek yerine zemini doyurabilecek.

Kapak fotoğrafı: Luciano Mortula – LGM/Shutterstock

mother nature network

 

tr_TRTurkish