Balina’nın ‘Kaybetmenin Mitolojisi’ Albümü Plak Formatında Yayında

Memleket rock sahnesinin ince, derinden ve bu sayede aralanan kapıdan girildiğinde ortaya koydukları işlerle yüreğimize kurulan gruplarından biri de Balina.

Kendilerini karanlık ve karmaşık sesleri seven bir rock’n roll ikilisi olarak tarif eden grup, bu tanım üzerine kurulu katmanlarla, giderek can alıcı cazibesine kapılacağınız bir koca evren vadediyor.

Balina’nın müzikal dünyasında önemli yere sahip olan ve Ada Müzik etiketiyle yayımlanan, 2017 tarihli ikinci stüdyo albümü ‘Kaybetmenin Mitolojisi’, geçtiğimiz günlerde plak formatıyla raflardaki yerini aldı.

Gitarda Alican Öyke ve davulda Burçin Esin’in omuzlarında yükselen Balina, kayıtları Barkın Engin eşliğinde Pür Recording Studio ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ‘Kaybetmenin Mitolojisi’nde – yine kendi tanımlarıyla – deniz ve kayalar arasında sıkışmış psikedelik bir şehir hikayesini kulaklarımızla buluşturuyor.

İkilinin müziğinde üzerine yoğunlaştıkları ve gitar ile davulun nefis birlikteliğiyle ortaya çıkan, çiğ ve dinamik sound sayesinde; 70’lerin progresif ve saykedelik tavrından karanlık kuzey metaline, Türk ezgilerinden kibar swing caz yürüyüşlerine ve acımasız stoner riff’lere kadar birçok etkiyi yoğun bir şekilde hissetmek mümkün.

Toplamda dört parçadan oluşan bu uzun soluklu progresif elementli albüm Lara Di Lara’nın vokaliyle katıldığı son şarkı ‘Üzgünüm’ dışında enstrümantal bir öyküler bütünü sunuyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish