Babil’den bu yana Dünyanın en yüksek asma bahçesi Fransa’da yapılıyor

Mekanik zevkin Fransız ustaları Les Machines de L’ile, yeni ve iddialı bir projeye imza attı. L’Arbre aux Hérons (Heron’un Ağacı), antik Babil’den beri inşa edilmiş, 160 metrelik bir çapa sahip olan ve gökyüzüne doğru 114 metreye ulaşan yüksekliğiyle en büyük asma bahçe. Nantes tabanlı ekibi, projenin ardındaki tarihi ilhamı şu şekilde anlatıyor:

Jules Verne ve Leonardo Da Vinci’nin dünyalarından esinlenen, benzeri görülmemiş bir sanatsal projedir. 2007’de Grand Elephant ve Machine Gallery’den, 2012’de Carousel of the Sea Worlds’den sonra, Herons ‘Tree, Island’s Machines’in üçüncü aşamasıdır. François Delaroziere ve Pierre Orefice’nin zihninden çıkıp, Jules Verne’nin gençliğini geçirdiği evine birkaç ve Jean-Jacques Audubon’un büyüdüğü ve ilk kahramanlarını çizdiği yere metre uzaklıktaki Loire Nehri kıyısında yerini alacak.

Les Machines de L’ile, 2007 yılında kurulduğu günden bu yana keşif ruhuyla ve yetenekli zanaatkarladan oluşan ekibiyle Heron’un Ağacı üzerinde çalışıyor ve prototipleri Machine Gallery’de ziyaretçilerle paylaşıyor. Projenin eskizleri ve maketleri arasında, her biri yirmi yolcuyu dairesel uçuşlarda taşıyabilen üstünde iki balıkçıl olan dev bir çelik ağaç yer alıyor. Ağacın yirmi iki kolundan yarısı ziyaretçiler tarafından yürüyerek geçilebiliyor ve tüm dallar yemyeşil bir ekosistem yaratmak için bitki ve bahçelerin asılı teraslarını destekliyor. Ağaç, Brittany’nin uçurumlarında bulunan eski bir granit ocağı içinde yerini alacak.

Hedef, Heron’un Ağacı’nın 2022’de açılması ve 35 milyon euro’luk proje maliyetinin üçte ikisinin kamu maliyesi tarafından karşılanması. Les Machines de L’ile, geri kalan bütçeyi de kitlesel fonlama yoluyla finanse etmek istiyor ve Kickstarter aracılığıyla bir kampanya yapıyor. Proje hakkında daha fazla bilgiyi Facebook sayfasından öğrenebilirsiniz.

thisisclossal.com

tr_TRTurkish