Avustralya yangınlarında Eylül ayından bu yana 480 milyon memeli, kuş ve sürüngen yaşamını yitirdi

Yıkıcı orman yangınları son birkaç aydır Avustralya’yı ve vahşi yaşamını yok ediyor ve acı veren, insana çaresizliği en derin şekilde hissettiren pek çok fotoğraf önümüze düşüyor. İklim krizinin bir boş gösteren değil, insanlığın önündeki en büyük felaket olduğunu daha nasıl anlayacağız sorusunu sorduran görüntüler henüz dünyayı harekete geçirmiş değil. Umut etmeye devam ediyoruz.

Genç bir çocuktan yardım arayan korkunç derecede yanmış bir kangrunun fotoğrafu Yeni Güney Galler’de çekildi. Çocuk kangrunun üzerine su döküyor ve içmesi için bir kase su veriyor. Bu küçük kangru kurtarılmayan birçok hayvan göz önüne alındığında şanslıydı.

Kanguru, yangınların zarar verdiği sayısız hayvandan biri. Fotoğraf: © Matrix, Daily Mail Avustralya

Sydney Üniversitesi’nden ekolojistler, geçen haftanın başlarında, yangınlarda Eylül ayından bu yana 480 milyon memeli, kuş ve sürüngenin öldüğünü iddia ettiler.

Science for Wildlife’in genel müdürü Dr. Kellie Leigh şunları söyledi: “Bundan çok fazla ders alıyoruz ve bu durum sadece ne kadar hazırlıksız olduğumuzu ispat ediyor.”

Avustralya, kangurular, koalalar, keseli sıçanlar, wallaby’ler, vombatgiller ve dikenli karıncayiyenler gibi birçok farklı türü içeren yerel faunaya ev sahipliği yapar. Bu türlerin tümü yangınlardan büyük ölçüde etkileniyor, ancak toplan nüfusunun %30’unu kayneden koalaların en büyük kaybı yaşadığı söylenebilir.

Bir itfaiyeci ve bir koala Adelaide’nin batısındaki Lobethal bağına bakıyor. : EdenFotoğraf Hills Fire Service / Facebook

Yetkililere göre, orman yangını nedeniyle kaybedilen toplam 23 insan söz konusu. Yeni Güney Galler ve Victoria’da altı kişi daha kayıp. Ülke genelinde yüz binlerce insan tahliye edilirken 15000 ev yıkıldı.

Kapak fotoğrafı: © Matrix, Daily Mail Avustralya

Daily Mail Avustralya

tr_TRTurkish