Aslı Özge’nin “Faruk” Filmi Dünya Prömiyerini 74. Berlin Film Festivali’nde Yapacak

Aslı Özge’nin yeni uzun metrajlı filmi Faruk, dünya prömiyerini bu sene 15- 25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek 74. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapacak.

Aslı Özge, yeni filmi Faruk’ta ilk filmi Köprüdekiler’in izinden giderek, yine gerçeklik ile kurgu arasındaki çizginin izini sürüyor. Aslı Özge’nin gerçek mekânlarda çekilen, gerçek karakterlerden ve olaylardan esinlenen yeni filmi, sadece kentsel dönüşümün etkilerini değil, aynı zamanda bir baba-kız ilişkisinin karmaşıklıklarını da göstererek, İstanbul kalabalığının içinde ayakta kalmaya çalışan yaşlı bir adamın hayatına benzersiz ve samimi bir bakış sunuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Faruk Özge, Derya Erkenci, Gönül Gezer, Alibey Güner, Nurdan Çakmak, Begüm Güzeldoğu ve Semih Arslanoğlu yer alıyor.

Filmde, 90 yaşlarındaki Faruk’un yaşadığı apartman kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacaktır. Kızı bu yıkım üzerine bir film yapmaya karar verince Faruk filmin ana karakteri hâline gelir. Faruk yıkım sürecini geciktirmek umuduyla bina yönetimi toplantılarına katılırken, gerçeklik ve kurgu yavaş yavaş iç içe geçer ve ikisi arasındaki çizgi bulanıklaşmaya başlar.

Türkiye-Almanya-Fransa ortak yapımı olan filmin görüntü yönetmenliğini Emre Erkmen, yapımcılığını ise FC Istanbul, EEE Films, Parallel 45 ve The Post Republic üstleniyor. Faruk, 74. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yaptıktan sonra 2024’te Türkiye’de vizyona girecek.

​Aslı Özge’nin Almanya’da çektiği bir önceki filmi Kara Kutu, Münih Film Festivali’nde Yeni Alman Sineması bölümünün açılış filmi oldu, ekim ayında düzenlenen Roma Film Festivali’nden de En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı.

What's your reaction?

tr_TRTurkish