ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı 12 Kasım’da Başlıyor

Bu yıl 26’ncısı düzenlenecek olan ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 12 bin metrekareyi aşkın iki salonda, 9 gün boyunca sanatseverlerle yüzlerce sanatçının binden fazla eserini buluşturacak.artistt
Fuarı’n 7 no’lu ana salonunda bu yıl 25 galerinin yanı sıra ‘Umulmadık Topraklar’ adlı çok küratörlü geniş bir sergi, panel ve performanslar dizisi sanatseverlerle buluşacak. Her yıl genç sanatçılara destek vermek için ayrılan 8. Salonda ise, 30’u aşkın inisiyatif ve grubun yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nin de içinde olduğu kurumlar yer alacak.
Fuarın her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödülleri de sahiplerini buldu. Çağdaş sanatlara önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü Gülsün Karamustafa’ya verilirken Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise Summart Sanat Merkezi’nin oldu. Bu kapsamda Gülsün Karamustafa için ayrılacak alanda ‘Sineması’ adlı bölümde sanatçının çeşitli dönemlerde gerçekleştirdiği video işlerinden bir seçki gösterilecek. Aynı zamanda ‘Kağıt Üzerinde Gülsün Karamustafa’ başlıklı belge-sergide, sanatçı ve işleri için gerçekleştirilmiş, afiş, billboard, katalog, davetiye gibi görsel iletişim tasarımı öğeleri; sanatçının yaptığı kitap-dergi kapakları, illüstrasyonlar, belirlenmiş bir küratoryal konsept kapsamında izleyiciyle buluşacak.
artistttSanatsever Kurum ödülü kapsamında ise Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek Summart Bora Koleksiyonu sergisine de geniş bir yer verilecek. Summart Sanat Merkezi’nin kurucusu Mete Bora tarafından 1989 yılında başlatılan Bora Koleksiyonu’ndan bir seçki fuar boyunca ziyaretçilere açık olacak. Fuar boyunca aralarında Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Diyarbakırlı Tahsin, Sami Yetik, Nazmi Ziya, Leopold Levy, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Fikret Mualla, Ferruh Başağa, Nuri İyem, Avni Arbaş, Şeref Bigalı, Orhan Peker, Burhan Doğançay, Turan Erol, Oya Zaim Katoğlu ve Komet gibi Türk resminin üç kuşağının önemli temsilcilerinin işlerinin yer alacağı Valör Sanat Galerisi’nin koleksiyonu ise ilk kez koleksiyorlerle buluşacak.
Detaylı bilgi için www.istanbulsanatfuari.com adresini tıklayın.

kultursanat.com.tr

What's your reaction?

tr_TRTurkish