Arter’de Çocuklar “Sergide Renk Avı”na Çıkarken Yetişkinler “Karalamalar” Yapacak

Arter Atölye’de 22 Şubat Cumartesi günü saat 11:30’da gerçekleşecek “Sergide Renk Avı” başlıklı atölye çalışması, çocukların temel renkleri, alternatif öğrenme araçlarıyla keşfetmesini hedefliyor. İnci Furni’nin, Arter’de devam eden Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi bağlamında 23 Şubat Pazar günü 14:00’te düzenleyeceği “Karalamalar” başlıklı Yetişkin Atölyesi ise, katılımcıları doğaçlama ve desen üzerine bir araştırmaya davet ediyor.

ÇOCUK ATÖLYESİ

atölyepikolo’nun kurucuları Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün 4-6 yaş arası çocuklara yönelik düzenlediği “Sergide Renk Avı” başlıklı atölye çalışması, 22 Şubat Cumartesi günü 11:30’da Arter Atölye’de gerçekleşecek. “Sergide Renk Avı” çocukların temel renkleri, alternatif öğrenme araçlarıyla keşfetmesini hedefliyor. Arter’de renk avı ile başlayacak etkinlikte daha sonra, renkler çocukların ellerinde bir araya gelecek ve kelimelere ihtiyaç duymadan kendini anlatan bir oyuncağa dönüşecek.

YETİŞKİN ATÖLYESİ

23 Şubat Pazar günü 14:00’te Arter Atölye’de düzenlenecek “Karalamalar” başlıklı atölye çalışması, Arter’in açılış programında yer alan Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi bağlamında, İnci Furni yürütücülüğünde gerçekleşecek. “Karalamalar”, katılımcıları doğaçlama ve desen üzerine bir araştırmaya davet ediyor. Çeşitli desen egzersizlerinin yapılacağı atölye, bilinç akışı üzerine temellenen bir üretime alan açarak ritim yoluyla bireysel ve kolektif bir keşif imkânı sunuyor. Sergi kapsamında ele alınan gündelik jest, tesadüf ve anlık kararlar atölyenin yöntemsel odağı hâline geliyor.

İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi, sanatçının bu sergi için ürettiği yeni işlerini, Eda Berkmen’in küratörlüğünde izleyicilere sunuyor. Sanatçının 2014’ten itibaren süregelen Vol. sergilerinin bir devamı niteliğindeki Bir An İçin Durdu, desenler, video performanslar ve nesnelerle oluşturulmuş mekânsal bir düzenleme. Galeri mekânını ve bu mekâna yerleşim sürecini de yapıtlarının bir parçası hâline getiren Furni, kişilerin mekânlarla, nesnelerle ve imgelerle ilişki kurma şekilleriyle ilgileniyor. Sanatçı tesadüfler, karşılaşmalar, anlık kararlar, gündelik jestler ve ritimler etrafında kurguladığı bu yerleştirmeyle, beklenmedik anlam ve bağların açığa çıkma potansiyeline işaret ediyor. Desenlerde Furni’nin sokakta gezerken karşılaştığı kişilerden esinle oluşturduğu portreler ve kâğıt yüzeyini totem gibi yukarıya doğru kateden gündelik nesneler yer alıyor. Sergide sanatçının, galeri mekânında geçirdiği iki buçuk aylık süre içerisinde in situ ürettiği video performanslar da gösteriliyor.

Atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir, 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

tr_TRTurkish