Arter Yarıyıl tatili boyunca çocukları birlikte öğrenmeye davet ediyor

Yarıyıl tatili boyunca Arter çocukları birlikte öğrenmeye davet ediyor! Arter’in yarılyıl tatilindeki çocuk atölyeleri 20 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında “Kent Gezginiyle Bir Gün”, “Açık Atölye”, “Tepetaklak Renkler”, “Ağacın Hikâyesi: Resimli Kitap Atölyesi”, “Kâğıttan Kolaj”, “Gez, Bak, Çiz”, “Keşfet, Tasarla, Öğren” ve “Motifler Kaybolmuş!” başlıklarıyla gerçekleşecek. Çocuk atölyelerinin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

Arter, yarıyıl tatili boyunca farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik atölyeleriyle çocukları, çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve yaratıcı süreçleri kendi bakış açılarıyla deneyimlemeye davet ediyor. Herkesin yaratıcı sürecin parçası olabileceği bir ortamı mümkün kılmayı amaçlayan Arter Öğrenme Programı kapsamında düzenlenen çocuk atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden hareketle şekilleniyor ve her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteriyor.

“KENT GEZGİNİYLE BİR GÜN”

6-9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Kent Gezginiyle Bir Gün” başlıklı atölye, 20 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter’in Atölye alanında gerçekleşecek. Oyun temelli projeler yaratmaya odaklanan OyunMu ekibinin yürütücülüğünde gerçekleşecek atölye, katılımcıları Nuri Kuzucan’ın Pasaj başlıklı kişisel sergisinde yer alan İzlenim I (2020) isimli eser üzerinden serginin ve eserin mekânla ilişkisini keşfetmeye çağırıyor. Katılımcılar sergi alanında tıpkı şehrin içindeki bir geçidi keşfeder gibi dolaşacak, şehrin gezginleri olarak mekânın hissettirdikleri üzerine notlar alacak ve fotoğraflar çekerek üretimlerini gerçekleştirecekler. Atölyenin sonunda tüm bu üretimler büyük bir mekân krokisi üzerinde bir araya getirilerek kolektif bir mekân tasarısı oluşturulacak.

“AÇIK ATÖLYE”

Arter’in -1. katındaki Atölye alanında düzenlenecek “Açık Atölye” etkinliği, çocukları birlikte üretmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Arter Öğrenme Programı Ekibi’nin ücretsiz olarak gerçekleştireceği etkinlikte çocuklar, farklı üretim tekniklerini ve malzemeleri deneyimleyerek hayallerini yansıtan eserler üretecekler. 6–12 yaş grubuna yönelik “Açık Atölye” 25 Ocak Perşembe, 1 Şubat Perşembe ve 2 Şubat Cuma günleri 13:00, 14:00, 15:00 ve 16:00 saatlerinde düzenlenecek.

“TEPETAKLAK RENKLER”

“Tepetaklak Renkler” başlıklı etkinlik, 26 Ocak 2024 Cuma günü saat 13:00’te Arter’in Atölye alanında Aslı Ersoy ve Elif Üngör’ün (atölyepikolo) yürütücülüğünde gerçekleşecek. 7-11 grubundaki çocukların katılımına yönelik atölyede katılımcılar, Sarkis’in SONSUZ adlı kişisel sergisinde yer alan Respiro (2015) eserinden ilhamla ışık, renk ve yansıma kavramlarına odaklanacak. Bilim ve sanatı buluşturan atölyenin üretim aşamasında çocuklar, yer değiştirdikçe değişen, ışık ve hareket ile şekillenen anamorfoz resim tekniğini keşfedecekler. Atölyenin sonunda ise her çocuk, sürpriz anamorfik gökkuşağı çizimleriyle atölyeden ayrılacak.

“AĞACIN HİKÂYESİ: RESİMLİ KİTAP ATÖLYESİ”

26 Ocak 2024 Cuma günü saat 15:00’te Kütüphane alanında gerçekleşecek 6-9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Ağacın Hikâyesi: Resimli Kitap Atölyesi”, Arter’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan, malzemelerini farklı türde ağaçların ve farklı dokuda kâğıtların oluşturduğu eserlerden esinle kurgulandı. Çocuklar, önce sergiyi gezip sanatçıların heykel ve yerleştirme gibi farklı mecralarda ürettikleri yapıtlarını keşfedecekler. Ardından Kütüphane’de ağaç ve kitaplar üzerine keyifli bir sohbete ortak olup hayal ettikleri ağacın serüvenini resimli bir kitaba dönüştürecekler.

“KÂĞITTAN KOLAJ”

7–11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik “Kâğıttan Kolaj” atölyesi, 27 Ocak 2024 Cumartesi sabahı saat 11:00’de Atölye alanında düzenlenecek. “Kâğıttan Kolaj” atölyesi, katılımcıları Arter’in Kendi Gölgesinde başlıklı grup sergisinde yer alan, farklı özellik ve renkteki kâğıtların kullanıldığı yapıtları keşfetmeye çağırıyor. Siyah ve beyaz, karanlık ve aydınlık gibi ikilikler üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede çocuklar, çeşitli tekniklerle renklendirecekleri farklı dokulara sahip kâğıtları yırtarak, delerek ve katlayarak geometrik bir kolaj üretecekler.

“GEZ, BAK, ÇİZ”

“Gez, Bak, Çiz” atölyesi, 6–9 ve 7–11 yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağırıyor. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler. 69 yaş grubu 30 Ocak 2024 Salı günü saat 13:00’te; 711 yaş grubu ise 2 Şubat 2024 Cuma günü saat 13:00’te atölyeye katılabilecek.

“KEŞFET, TASARLA, ÖĞREN”

Arter’in güncel sergilerine odaklanan “Keşfet, Tasarla, Öğren” başlıklı etkinlikte farklı yaş gruplarından katılımcılar önce Arter’in rehber ekibiyle birlikte eserleri inceleyip sohbet edecek, ardından bu eserlerden yola çıkarak kolaj çalışmaları üretecekler. “Keşfet, Tasarla, Öğren” atölyesi, 7–11 yaş grubu için 31 Ocak 2024 Çarşamba günü 13:00’te; 6–9 yaş grubu içinse 1 Şubat 2024 Perşembe günü 13:00’te gerçekleşecek.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve arter.org.tr adresi üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00’te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın değerli desteğiyle, tüm sergilere giriş 24 yaş altı izleyiciler için her gün; Perşembe günleri ise her yaştan izleyici için ücretsiz. Arter Beraber üyeleri ise sergileri yıl boyunca ücretsiz ziyaret etmenin yanı sıra farklı ayrıcalıklardan faydalanıyor. Arter binasının Kütüphane, Kitabevi, Bistro by Divan, arka bahçe alanlarına ve Galeri 0’da yer alan sergiye giriş için bilet gerekmiyor. Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın desteği sayesinde Taksim’den ve Tepebaşı’ndan ücretsiz servis araçlarıyla Arter’e ulaşılabiliyor.

Bilgi için:            arter.org.tr

Adres:   Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul / T. 0212 708 58 00

tr_TRTurkish