Arkeologlar Pompeii’de Kusursuz Bir Şekilde Korunmuş Yiyecek Tezgahını Ortaya Çıkardı

Arkeologlar, Pompeii’deki Regio V bölgesinde eski bir termopolium (bir sokak yemeği satıcısının Romalı karşılığı) ortaya çıkardılar. İyi korunmuş stant, bir deniz atına binen bir nereid (Yunan mitolojisinin nimfleri) içeren çok sayıda fresk, depolama için yaygın olarak kullanılan iki kulplu uzun kavanozlar ve mallar, tavuklar gibi daha önce mevcut olan bazı yiyeceklerle süslenmiş. Aynı yerde ördek kemikleri, bakla fasulyesi, şarap ve paella tarzı domuz eti, keçi, kuş, balık ve salyangoz gibi yemek pişirme kapları, şişeler ve saklama kapları gibi çeşitli gıda bazlı kalıntılar da bulundu.

Alandaki kazı 2019’da başladı. Arkeologlar tezgahın hala sağlam olduğunu keşfettiklerinde bölgeyi daha fazla ortaya çıkarmak için projeyi genişletti. Ek bulgular şimdilik küçük bir köpeğin iskeletini ve MS 79’da Vezüv Yanardağı patladığında kaçamayan iki insana ait kemikleri içeriyor. Kalıntılar 17. yüzyılda bölgede kazı yapan çöpçüler tarafından sökülmüş olsa da, bireylerden birinin yaklaşık 50 yaşında olduğu ve yanardağ bölgeyi yer altına gömdüğünde bir yatağa uzanmış olduğunu gösteriyor.

Sitenin 2021 baharında halka açılması planlanıyor ve bu 2020 yılında Pompeii’deki etkileyici keşiflerden sadece biri. Kazı sürecini görmek için aşağıdaki İtalyanca olan videoyu izleyebilirsiniz.

fotoğraflar: Pompeii sites

 designboom

tr_TRTurkish