Arkeologlar Manchester’a 200 Yıllık Bir Pub Buldu

Arkeologlar, Manchester’ın merkezinde bir ofis binası inşaatındaki çalışma esnasında yeraltında 200 yıllık bir pubı keşfetti

Ekskavatörler, 18. yüzyılda Astley Arms’ın sahibi olduğu bilinen çanak çömlek ve konyaklarla dolu şişeler keşfetti.

Arkeologlar, gelecekte on üç katlı gökdelen olarak planlanan çalışma alanına getirildi ve evlerin kalıntıları arasında eski pub bulundu.

Çanak çömleklerin bazılarının üzerine 1821’de pubın sahibi olan Thomas Evans’ın adı yazılmış.

AArkeologlardan oluşan ekibin süpervizörü Aidan Turner konuyla ilgili Manchester Evening News şunları söyledi: “Üstünde sahibi Thomas Evans’ın ve birahanenin adı yazan Astley Armsdan şişe ve seramikler bulduk, yani puba ait bir parça olmalı. Bu harika, çünkü alandaki yerel halka aniden bağlayabiliyorsunuz. Biz onun ailesinin geçmişiyle ilgili internete baktık ve onun soyu bugün Texas’ta yaşıyor.”

Yerel tarihçilere göre pubın adı 1840’da Paganini Tavern olarak değişti ama 1928’de yeniden açıldığında adı yine Astley Arms’a döndü.

Kurtarılan ögelerden bazıları şehrin Bilim Müzesi’nde sergilenecek.

İnşaatın planlamacısı James Alderson ise şunları söylüyor; “ Bu sitede bunca tarihin var olduğunu bilmek inanılmaz ve bu gerçekten heyecan verici. Ben bu tür şeyleri bulmayı asla beklemezdim ama gerçekten hepsi bizi büyüledi.”

independent.co.uk

tr_TRTurkish