Arkeologlar dünyanın en pahalı ve aranan rengini yeniden ortaya çıkardı

2000 yıl önce Roma imparatorları güçlerini ve zenginliklerini yansıtmak için mor rengi kullanırlardı; çünkü mor en nadir ve en yoğun iş gerektiren boyalardan biriydi. Salyangozlardan yapılan Tyrian Moru adı verilen bir boya Antik Roma dünyasında en çok imrenilen maddelerden biriydi. 2023 yılında şok edici bir keşifle, İngiltere’nin kuzeyindeki Carlisle’de bir arkeolog ekibi, üçüncü yüzyıldan kalma bir Roma hamamının kanalizasyonunda yüzyıllar boyunca korunmuş bir Tyrian Moru yığınını ortaya çıkardı.

Arkeologlar hamamın kanalizasyonunda gravür tekniğiyle oyulmuş birkaç mücevher buldu. Ayrıca yumuşak organik iç kısmı olan garip bir yumru keşfettiler. Testler Tyrian Purple’ın göstergesi olan Brom ve balmumunu ortaya çıkardı. Tyrian Purple, Murex brandaris ve Purpura haemostoma türlerinin salyangozlarının suyunun sıkılmasıyla yaratıldı.

Chicago Üniversitesi Kütüphanesi’ne göre bu “yumuşakça canlıyken sıvının çıkarılmasını ve belirli bir süre boyunca güneş ışığına maruz bırakılmasını ve bu sırada boyanın renk değiştirmesini içeren karmaşık bir işlemdir. 1 gram boya üretmek için 12.000 kadar yumuşakçaya ihtiyaç duyulmaktadır.” Roma imparatorları rengin tescilli kullanımını talep etti ve masraflar nedeniyle bu renk çok az kişinin kullanımına açıktı. Aslında o zaman altından daha değerliydi. Zengin renk tonu oluşturmanın sırrı imparatorluğun sona ermesiyle birlikte kayboldu.

görsel:

Anna Giecco/Wardell Armstring

[IFL Science]

tr_TRTurkish