Arkeologlar Bir Mağarada 200 Bin Yıl Öncesine Ait Çocuk El İzleri Keşfetti

Arkeologlar, Tibet, Quesang yakınlarındaki bir traverten mermer levhasında çok etkileyici bir keşifte buldular. Bulgularını Science Bulletin dergisinde yayınlayan ekip, dünyanın en eski mağara sanatının ne olabileceğine dair keşfini duyurdu: Yaklaşık 200 bin yıl önce iki küçük çocuğun bıraktığı el izi ve ayak izleri.

Archeologists Discover Children’s Hand and Footprints in Oldest Known Cave Art
 D.D. Zhang et al./Science Bulletin

Buluntu, 5 el ve 5 ayak izi olmak üzere 10 tarih öncesi baskıdan oluşuyor. Ekip, baskıların boyutundan bunların sırasıyla 7 ve 12 yaş arasında çocuklara ait olduğunu tahmin ediyor. İzler, Homo türünün bazı üyeleri tarafından bırakılmış. Bununla birlikte, çocuk Neandertaller, Homo sapiens (modern insanlar) veya Denisovalılar da (o sırada Asya’da bulunan insanların erken bir akrabası) olabilirdi. Kesin türleri ne olursa olsun, çocuklar ellerini sonunda fosilleşen yumuşak siltlere bastırmak için zaman harcadıkları aşikar.

Handprint depths
D.D. Zhang et al./Science Bulletin

Baskılar, Pleistosen döneminin ortalarında 169.000 ila 226.000 yıl öncesine tarihleniyor. Bu onları bilinen en eski mağara resimlerinden üç veya dört kat daha yaşlı yapıyor. Ancak, baskılar kasıtlı olarak estetik bir unsur olarak mı yapıldı, sorusu var. Çalışmanın ortak yazarı Thomas Urban baskılar arasındaki düzenliliğin kasıtlı bir çalışmaya işaret ettiğini söylüyor.

Araştırmaya dahil olmayan paleontolog Eduardo Mayoral ise, “Bunu kanıtlayacak bilimsel kriterler olduğunu düşünmüyorum – bu bir inanç meselesi ve her şeyi şu ya da bu şekilde görmek istemek” diyor. Bununla birlikte, baskılar yine de Tibet Platosu’ndaki bilinen en eski hominid kanıtlarının en önemlilerinden. Baskılar aynı zamanda sonsuz gibi görünen bir şeyin de kanıtı; insanın el izini yumuşak malzemelerle bastırma ve koruma arzusu.

Cave Handprints in Prehistoric Tibet
D.D. Zhang et al./Science Bulletin

ColossalSmithsonian Magazine, mymodernmet.com

tr_TRTurkish