Aralık Ayı İlk Hafta Müzik Etkinlikleri

Aralık ayının ilk haftasında İstanbul genelinde birçok konser dinleyicileri bekliyor. Bu, her zevke hitap edecek müzik etkinlikleri arasından birkaçını sizler için bir araya getirdik.

Eren Başbuğ Project (4 Aralık – Zorlu Studio)

 

Progresif metal devi Dream Theater’dan Jordan Rudess tarafından “vahşi bir dâhi” olarak tanımlanan multi-enstrümentalist, besteci, şef ve aranjör Eren Başbuğ ve ekibi, “An Evening of Progressive Metal” projeleriyle 4 Aralık’ta İstanbul Zorlu Studio’da sıra dışı bir geceye imza atacak.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ardından Berklee College of Music’de eğitimine devam eden sonrasında Dream Theater ve Jordan Rudess ile yaptığı başarılı çalışmalarla adını duyurmayı başaran Başbuğ, gecede Pain of Salvation, Dream Theater, Opeth ve Steven Wilson gibi progresif metalin mühim isimlerinin parçalarını kendi yorumlarıyla sunacak.

“An Evening of Progressive Metal” başlığıyla gerçekleştirilecek ve Başbuğ’a Cengiz Tural, Ali Özen, Doğuş Ünver ve Onur Çobanoğlu’nun eşlik edeceği gece, özellikle progresif rock/metal dinleyicisinin radarından kaçmayacaktır.

 

3MA: Ballaké Sissoko, Driss El Maloumi, Rajery (5 Aralık – Akbank Sanat)

 

3MA, ülkelerinin sembolü olmuş ve müzik tutkularını paylaşan, karşılıklı diyaloğa giren ve güzel arkadaşlıkları olan Afrikalı üç telli sazlar virtüözünün buluşması ile oluşan bir grup.

Malili kora sihirbazı Ballaké Sissoko, Faslı ud ustası Driss El Maloumi ve Madagaskarlı valiha prensi Rajery 2006’da bir araya gelen üçlü, bir dizi konser ve bir kayıttan sonra dağılmayıp bu sıra dışı müziksel ve insani iletişimden aldıkları zevkle belli aralıklarla bir araya gelmeye devam etmekteler. Beraber çalmaya başladıklarında enstrümanlarında oluşan mucizevi tınlamalar ise solo kariyerlerini de zenginleştirmekte.

Etkinliğin, dünya müziği başlığı altında farklı coğrafya ve kültürlerin ezgilerine duyarlı dinleyiciler için hayli lezzetli ve doyurucu bir müzik ziyafeti olduğu şüphesiz.

 

Nadine Shah – Garanti Caz Yeşili (6 Aralık – Zorlu Studio)

 

Son albümü ile prestijli Merkür Ödüllerine aday olan Pakistan asıllı İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Nadine Shah, 6 Aralık’ta, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında İstanbul’da.

2012 yılında ilk EP’si ‘Aching Bones’ ile çıkış yapan, çarpıcı sesi ve caza göz kırpan, melankolik, atmosferik parçaları ile kısa sürede dikkatleri üzerine çeken Shah, 2013 yılında intihar eden iki arkadaşına adadığı ‘Love Your Dum And Mad’ albümüne imza attı.

Blur ve Depeche Mode gibi İngiliz devlerinin prodüktörü olan Ben Hillier ile kaydettiği ikinci albüm ‘Fast Food’u 2015 Nisan ayında yayımlayan şarkıcı, son albümü Holiday Destination ile bu senenin Mercury Prize adayları arasında yer almayı başardı.

Etkinlik duyurusunda, ilhamını büyük ölçüde PJ Harvey ve Nick Cave’den aldığının altı çizilen Nadine Shah’ın İstanbul konserini seçeneklerinizin arasına almanızda fayda olacağını belirtmek gerekiyor.

 

Viktor Angelov (6 Aralık – Moda Kayıkhane)

 

Birbirinden önemli müzisyen ve grupları Türk izleyicilerle buluşturan 100% Music serisi son dönemde sosyal medyada büyük ilgi çeken kemancı Viktor Angelo ile devam ediyor.

Özellikle Despacito (Luis Fonsi) ve Shape Of You (Ed Sheeran) şarkıları için yaptığı keman yorumları ile ilgili çeken Viktor Angelov ilginç ve eğlenceli performanslarıyla da ilgi çekmekte.

Makedonya’nın Stip şehrinde doğan Viktor Angelov keman eğitimine 7 yaşındayken başladı.Daha sonra Sırbistan Yetenekli Genç Müzisyenler Okuluna giden Viktor Angelov, 2011 yılında Salzburg Konservatuarına kabul edildi ve aynı yıl Salzburg Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı.

Avrupa Semfoni Orkestrası Berlin, Makedonya Müzik Orkestrası ve Viyana Filarmoni Orkestrası gibi orkestralarda çalmaya devam eden Angelov keman çalma enerjisini farklı boyutlara taşımaya karar verir ve bugün kendisini tanımamıza neden olan tarzını başlatır.

6 Aralık Perşempe gecesi %100 Music’in katkılarıyla İstanbul’un gözde mekanlarından Moda Kayıkhane’de sahne alacak olan Viktor Angelov’a sahnede İtalyan kemancı Andrea Casta ve Yunan DJ Dino MFU eşlik edecek.

 

 Lena Chamamyan İstanbul Konseri (7 Aralık – Cemal Reşit Rey Konser Salonu)

 

Şam doğumlu, Ermeni asıllı Suriyeli müzisyen Lena Chamamyan caz’dan folk’a, oryental ezgilerden fado’ya, Afrika ve Latin melodilerine kadar geniş bir yelpazede oluşturduğu müziğiyle İstanbul sahnesinde olacak.

Şam Üniversitesi’nde ekonomi okuduktan sonra Yüksek Müzik Enstitüsü’nde eğitim alan ardından klasik müzik, dünya müziği ve caz üzerine de yoğunlaşan Chamamyan birçok farklı coğrafyanın esintilerini bir araya getirmeyi başarıyor.

Arap ve Ermeni filmleri için müzikler yapan, dünya çapında önemli mekanlarda sahne alan sanatçı Arap dünyasının en etkili 500 figüründen biri seçilirken Avusturya’da beş yıldızlık bir dünya müziği sanatçısı olarak kabul gördü. Chamamyan aynı zamanda Suriye müziğinin arşivlenmesi inisiyatifinin katılımcılarından biri.

Dünya ve ortadoğu müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak gösterilen Lena Chamamyan’ın Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İstanbul seyircisini büyüleyeceğini tahmin etmek zor değil.

 

Furtherial – Crushem – Inconsistent Malformation (9 Aralık – DRCK TXM)

Şimdiden yerinizi alın! 9 Aralık gecesi hep birlikte sert müziğe doymak için toplanıyoruz!

İki bölümden oluşan son EP’leri “Through Struggle” ile çizgisini bozmayıp, dinleyicilerine ilham veren ve tarzın Türkiye’de ilk akla gelen isimlerinden Furtherial ve “OBS” un ardından 2. EP çalışmalarını sürdüren ve taptaze parçalarını şu sıralar konserlerinde dinleyicilerine sunan Crushem ilk kez aynı sahnede olacak!

Gecenin açılışını ise, Türkiye’nin teknik death metal temsilcileri arasında kendine güçlü bir şekilde yer açan Inconsistent Malformation yapacak!

What's your reaction?

tr_TRTurkish