“Arabasız Gün” Uygulamasında Sıra Paris’te

Hava kirliliği neredeyse dünyanın tüm şehirlerini tehdit ederken birbiri ardına tedbirler ve farkındalık projeleri geliyor. Birkaç yıldır Dubai’de yılda bir gün olmak üzere uygulanan “Arabasız Gün” projesini Paris Belediyesi birkaç adım öteye götürerek sorunla mücadele için aksiyon aldı.

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, başkentte hava kirliliği oranını düşürmek için yeni bir teklifin tarihini duyurdu. 1 Mayıs 2016 tarihinden itibaren, her ayın ilk Pazar günü, dünyaca ünlü Champs-Élysées sadece yayalara açılacak ve arabalara yasak olacak. Bu tarihin seçilmesinde, o günün aynı zamanda müzelerin ücretsiz günü olması etkili oldu.

Bu son gelişme ışığın şehrinde karayolu trafiğini önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan bir dizi planın parçalarından biridir; Geçen yılın Eylül ayında, şehrin ilk “arabasız günü” emisyon seviyelerini büyük oranda düşürdü.

paris_rochechouart2

Birkaç yıllık mazisi olan “Paris Respire” inisiyatifi, şehirde Seine’in kıyı şeridi, Le Marais’de, Le Sentier ve Mouffetard caddesinde olanlar da dâhil olmak üzere bazı kalabalık yolların Pazar günleri kapanmasına öndelik etti.

Paris zararlı bir sise bürününce, 2015 Mart ayından sonra şehirde acil önlemlerle çalışmalar hızlandırıldı.

tr_TRTurkish