Apple, Islanan Telefonunuzu Pirincin İçine Koymayı Bırakmanız Gerektiğini Söylüyor

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri onlarla ilgili de çeşitli kocakarı ilaçları geliştirmeye başladık. Bunlardan biri de ıslanan telefonumuzu pirincin içinde bekletme. Bu sayede pirincin telefondaki nemi emeceğini zannediyoruz ancak teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde bu tekniğin yarardan çok zarar getirebileceğini açıkladı.

Apple, telefonunuzu pirincin içine koymanın “küçük pirinç parçacıklarının iPhone’unuza zarar vermesine neden olabileceğini” iddia ediyor. Konektörü kağıt havluyla kurutmak veya telefonunuzda saç kurutma makinesini çalıştırmak gibi diğer popüler hileler de kesinlikle önerilmiyor. Bunun yerine Apple, fazla sıvıyı gidermek için telefonunuzu düz bir yüzeye vurmanızı ve ardından cihazınızı biraz hava akışı olan kuru bir alanda bırakmanızı öneriyor. 30 dakika sonra bir sıvı algılama uyarısı görürseniz, konektörde ve/veya kablonun pinlerinde hâlâ bir miktar sıvı var demektetir ve kuruması 24 saat kadar sürebileceğinden telefonunuzu önceki konumuna geri koymalısınız.

Bu tavsiye özellikle iPhone sahiplerine yönelik olsa da, telefonları pirinç parçacıklarının sızmasına karşı dayanıklı olmadığı için Android kullanıcıları da bu öneriden faydalanabilir. Markası ne olursa olsun, telefonunuz ıslanırsa zamanın çok önemli olduğunu unutmamak önemlidir; bu nedenle hızlı hareket etmelisiniz.

görsel: : tist2000/123RF

[Mashable]

tr_TRTurkish