Andra Day 35 Yıl Sonra En İyi Kadın Oyuncu Altın Küresini Kucaklayan İlk Siyahi Kadın Oyuncu

78. Golden Globe Ödüllerinde Andra Day, “The United States Vs.” filmindeki başrolü ile Best Actress in a Motion Picture – Drama kategorisinin kazananı oldu.

Day, 35 yılı aşkın bir süredir Altın Küre’de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan ilk siyahi kadın olurken, Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom), Frances McDormand (Nomadland), Carey Mulligan (Promising Young Woman) ve Vanessa Kirby’nin (Pieces of a Woman) de aday olduğu kategoride ödülü kucaklayan isim oldu.

Daha önce ödülü kazanan tek siyahi kadın oyuncu 1986 tarihli “The Color Purple”daki rolüyle Whoopi Goldberg olmuştu.

Aynı zamanda Andra Day’in ilk başrolü olan biyografik drama, caz sahnesinin en önemli şarkıcılarından Billie Holiday’in hayatını konu alırken, yılın en merak edilen yapımlarından biri olarak da öne çıkıyor.

Lee Daniels’in yönettiği ve çekimleri 2019 sonbaharında Montreal’de gerçekleştirilen yapım, Holiday’in 1939 gibi erken bir tarihte FBI’ın hedefine girdiği ve 1947’de kariyerini neredeyse altüst eden çok önemli bir davayla sonuçlanan trajik hayatının bu fırtınalı dönemini yansıtıyor.

Stevie Wonder tarafından keşfedildikten sonra Grammy adayı olan ilk albümü “Cheers to the Fall” 2015’te dinleyiciyle buluşan Andra Day’in, sonraki yıl bir Noel EP’si yayımlanmıştı.

tr_TRTurkish