Altın Gün Son Albümü “Gece” ile Grammy Adayı

Son yıllarda ülkemizde önemli bir dinleyici kitlesi tarafından takip edilen ve verdiği kapalı gişe konserlerle adından sıklıkla söz ettiren Altın Gün, şimdi de Grammy adaylığıyla gündeme geliyor.

Topluluk, geçtiğimiz Nisan sonu yayımlanan son albümü “Gece” ile Recording Academy tarafından ‘Best World Music Album’ kategorisinde Grammy adayı gösterildi.

Esasen, Jacco Gardner ve basçı Jasper Verhulst’un Türk Halk Müziği, 70’ler Anadolu Rock ve saykodelik müziğiyle İstanbul semalarında tanışmalarıyla temelleri atılan bir topluluk, Altın Gün.

Hollanda’dan yola çıkan grup, vokalde Merve Daşdemir, vokal, bağlama ve tuşlu çalgılarda Erdinç Ecevit Yıldız, ile gitarda Ben Rider, davulda Nic Mauskovic ve vurmalı çalgılarda Gino Groeneveld’den oluşan bir kadroya sahip.

Türk Halk Müziği’nden önemli örneklerin yanı sıra Selda Bağcan, Üç Hürel, Neşe Karaböcek, Barış Manço ve Erkin Koray başta olmak üzere döneme imzasını atmış pek çok şarkıyı kendince yorumlayan topluluk, festival sahnelerinin tozunu atarken, ülkemiz ve dünya genelinde hatırı sayılır bir ilginin odağı olmuş durumda.

Doğrusu, Altın Gün’ün adaylığı, bu yıl 62.si düzenlenecek ve 26 Ocak Pazar akşamı yapılacak organizasyonda sahiplerini bulacak 2020 Grammy törenini takip etmek için ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Altın Gün’ün aday gösterildiği ‘Best World Music Album’ kategorisinin diğer adayları ise şu şekilde:

  • “What Heat” – Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley,
  • “African Giant” – Burna Boy
  • “Fanm D’Ayiti” – Nathalie Joachim With Spektral Quartet
  • “Celia” – Angelique Kidjo

Aşağıda, Altın Gün’ün Route du Rock performansına göz atabilirsiniz.

tr_TRTurkish