Altın Gün ile Üst Üste Felekten Üç Gece

Hollanda kökenli Türkçe saykedelik rock grubu Altın Gün yeniden İstanbul’da.

2015’in Aralık ayında Jacco Gardner’ın Salon konseri için İstanbul’a gelen basçı Jasper Verhulst, burada 70’lerin Anadolu rock’ıyla tanışır. Selda Bağcan, Barış Manço ve Erkin Koray’ın saykedelik işlerinin büyülediği Verhulst, Hollanda’ya döndüğünde yanına gitarist Ben Rider ve baterist Nic Mauskovic’i alarak kolları sıvar.

Bu müziğe yeniden hayat verebilmek için Türk müzisyenler arayıp sosyal medya üzerinden saz, vokal ve klavyeden sorumlu olacak Erdinç Yıldız Ecevit ile vokallerden sorumlu olacak Merve Daşdemir’le tanışırlar. Perküsyoncu Gino Groeneveld’in de katılmasıyla grup son halini alır.

İstanbul’a ilk kez geçtiğimiz Ekim ayında gelen grup, burada doğal olarak karşılaştıkları yoğun aşkın ardından saykedelik tanrılarının yürü ya kulum demesiyle 2018’i şehir şehir, festival festival gezerek geçirir.

Aynı yıl içinde yayımlanan ilk albüm “On”, müzik sahnesince büyük sevgi ve ilgiyle karşılanır.

Geçtiğimiz Kasım ayında, biletleri ışık hızından da hızlı tükenen üç konserle Salon izleyicisinin tadı damağında kalan performanslara imza atan Altın Gün, 26 Nisan’da ikinci albümü “Gece”yi yayımlamaya hazırlanıyor.

Merakla beklenen bu albümden şarkıları ilk kez ve herkesten önce canlı dinlemek, Altın Gün’le felekten üç gece çalmak vesilesiyle kavuşmak için 26, 27 ve 28 Nisan’da, üç gün üst üste Salon’da buluşuyoruz.

tr_TRTurkish