Almanya’da kapanan maden ocakları müzeye dönüşüyor

Paris İklim Anlaşması sonrası dünya genelinde kömürden kaçış hızlanırken, Almanya da kömüre yavaş yavaş veda eden ülkeler arasında.

2018 yılından sonra taşkömürü çıkarmayı bırakacak olan Almanya, elektrik üretiminde önemli yer tutan taşkömürünün tamamı ithal edilecek.

2021 yılına kadar kömür bölgelerinin diğer ekonomik faaliyet türlerine geçişine yardımcı olmak için 1,5 milyar Euro bütçe ayıran Alman hükümeti, kömüre anlamlı bir şekilde veda ediyor.

Kömür madenlerinin kapatılması şeferine birçok sanatsal etkinlik düzenleniyor

Sabiha Kötek Enerji Günlüğü’nde çıkan haberinde, bayram tatili boyunca bulunduğu kömür diyarı Kuzey-Ren Vestfalya eyaletindeki izlenimlerini anlatıyor.

Gezdiği yerlerin bir çoğunda bir zamanlar ekonominin en önemli hammaddesi olan kömürün izlerine rastlandığını anlatan Kötek, 2018 yılında kömür madenlerinin tamamının kapatılması şerefine bir çok sanatsal etkinliğin bu yıl boyunca ziyarete açık olduğunu söylüyor.

Kapatılan maden ocaklarının orijinal hali korunarak dev müzelere dönüştürülüyor

Kötek, Oberhausen’daki eski gazhane ve şimdinin sergi ve etkinlik alanı olarak dizayn edilen Gasometer’ı ve eski maden ocağı Zeche Zollverein’ı şu sözlerle anlatıyor:

“Sanat ve Kömür adlı karikatür sergisinde orta yerde kartondan kocaman bir maden işçisi resminden, kuklalardan tutun da kömürün bölgedeki tarihçesi ve toplumsal-ekonomik etkilerine kadar kömüre dair her şeyi bulmak mümkündü. Yine Essen şehrinde bulunan doğa harikası Grugapark’ta da bölgenin kömür ağırlıklı jeolojik yapısını gösteren büyük bir duvar çalışması parkın en can alıcı noktasına yerleştirilmişti. 1986 Aralık ayında kapatılan ve tamamını gezmek neredeyse yarım günümü alan eski maden ocağı Zeche Zollverein bunun en güzel örneği.  Zeche Zollverein sanat galerileri, amatör tiyatroları, gecici sergileri, kafeleri, restoranları, devasa sahadaki ring seferleri, hediyelik eşya dükkanları, şirketlerin çalışmalarını sergiledikleri alanları, interaktif eğitimleri ve müzesiyle adeta turist akınına uğruyor.”

kömür sabunu

“Nasıl siz İstanbul’da dolaşırken balık kokusunu içinize çekerek büyüdüyseniz biz de burada kömür kokusunu içimize çekerek büyüdük”

Kapatılan maden ocaklarının orijinal hali korunarak dev bir müzeye dönüştürülmesinin Almanya’nın kapitalist zekasının tipik bir örneği olduğunu söyleyen Kötek, Almanların aynı zamanda endüstriyel kültürün korunmasında da büyük bir hassasiyet örneği gösterdiğine dikkat çekiyor.Kötek, 2001’den bu yana UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası’na alınan Zeche Zollverein maden ocağını dolaşırken yaşadığı bir anısını da okuyucularla şu sözlerle paylaşıyor:

“Dev müzeyi gezerken Alman arkadaşım sık sık heyecanla şu soruyu soruyor: ‘Kömür kokusunu alabiliyor musun?’ Kokuyu gerçekten alabildiğim zamanlarda yüzümü buruşturmama şaşırıyor. ‘Ama kömür kokusu güzel değil, sağlıklı da değil’ diye itiraz ettiğimde ise bana ‘Nasıl siz İstanbul’da dolaşırken balık kokusunu içinize çekerek büyüdüyseniz biz de burada kömür kokusunu içimize çekerek büyüdük. Ben bu kokuyu seviyorum, çocukluğumun kokusu’ diyor.

kapak görseli: Kömür Kafe

Enerji günlüğü

 

tr_TRTurkish