Almanya, Doğu Almanya’dan kalan binaları nasıl değerlendirdi?

Ucuz ve ekonomik işçi sınıfı dairelerinden modern zaman lüksüne…

Dünya Savaşı sonrası dönemde Sovyetler, Yugoslavlar, Çekoslovaklar ve bazı Batılı ülkeler, büyüyen kentsel nüfuslarını çok sayıda uygun fiyatlı daire inşa ederek ev sahibi yapmak gibi bir ana görev üstlendi. Bu dönemde birçok insanın yaşadığı prefabrik evler inşa edildi. Örneğin, Doğu Almanya’da da bu tür evler inşa edilmişti, ancak eski Sovyetler Birliği’nin etki alanındaki ülkelerde bu tür evler eskidi ve yıkıldı.

Almanlar, beş katlı binaları ise yıkmamaya karar verdiler ve ekonomik açıdan daha karlı olduklarını düşündükleri bir yenileme çalışmasına giriştiler.

Bu yenilenmedeki ana değişim birleştirici parçanın ortadan kaldırılmasıydı ve bu şekilde, mimarlar uzun bir binayı iki ya da daha fazla bloğa ayırabildiler.

Daha sonra daireler kanunun gerekliliklerine göre izole edildi ve gri rengin yerini bej, kahverengi, yeşil, mor vb. renkler aldı.

Çoğu beş kat olan bloklar üç kata indirilerek daha geniş daireler yapıldı.

Yeni bir bina tarzı ortaya çıkarmak sadece boyamayla olmadı. Evlere balkon, sundurma ve açık asansörler eklendi. Sadece yeraltı otoparkı eksik gibi görünse de, arabalar için yeterli alana sahipler.

Binaların girişlerini yoldan ayıran küçük tampon alanlar inşa edilerek buralarda yaşayanların güvenliği de sağlandı.

Özellikle dikkat çekici olan ise kilitli parmaklıklarla korunan çöp kutuları. Kiracılar, kimsenin konteynırlarına çöp atmayacağından eminler.

 

slavorum.org

tr_TRTurkish