Alfred Hitchcock’tan 10 ilginç söz

Bir aktör motivasyon istediğinde Alfred Hitchcock “maaşınız” diye yanıt verdi.

Vertigo, Psycho, North by Northwest, Rear Window ve daha onlarca klasikle dolu bir kariyer kataloğuyla Alfred Hitchcock tüm zamanların en ünlü ve saygı duyulan film yönetmenlerinden biri. Hitchcock’un en büyük zevklerinden biri kendisinin de bir film karakteri olabilmesiydi:hem fiziksel hem de kişilik olarak inanılmaz derecede kuru, donuk, karanlık ve hayattan daha büyük bir karakter. Aşağıdaki 10 alıntı Hitchcock’un neden bir efsane haline geldiğini gösteriyor.

“Televizyonun en büyük katkılarından biri cinayeti ait olduğu yere, eve geri getirmesidir.”

“Bir filmin uzunluğu, insan mesanesinin dayanıklılığıyla doğrudan ilgili olmalıdır.”

“Televizyonda bir cinayet izlemek kişinin düşmanlıklarından kurtulmasını sağlayabilir. Ve eğer herhangi bir düşmanlığınız yoksa, reklamlar sizin biraz edinmenize yardım eder.”

“Anladığım kadarıyla gaydanın mucidi kolunun altında öfkeli, astımlı bir domuz taşıyan bir adamı görüp ilham almış. Ne yazık ki insan yapımı ses hiçbir zaman domuzun çıkardığı sesin saflığıyla eşit olamadı.”

“Bir oyuncu bana gelip karakterini tartışmak istediğinde ‘Senaryoda var’ derim. ‘Ama benim motivasyonum ne?’ derse ‘Maaşın’ derim.”

“Sarışınlar en iyi kurbanlardır. Kanlı ayak izlerini ortaya çıkaran bakir karlar gibidirler.”

“Yumurtalardan korkuyorum, hatta korkmaktan da beteri; onlar bana isyan ediyorlar. O beyaz yuvarlak, deliksiz şey ve onu kırdığınızda içindençıkan o sarı şey, deliksiz yuvarlak… brr! Yumurta sarısının kırılıp sarı sıvısını dökmesinden daha iğrenç bir şey gördünüz mü? Kan neşelidir, kırmızıdır ama yumurta sarısı sarıdır ve iğrençtir. Hiç tadına bakmadım.”

Psycho’daki duş sahnesi yüzünden kızının duş almayı bıraktığını söyleyip şikayet eden kadına verdiği cevap: “O halde hanımefendi, onu kuru temizlemeye vermenizi öneririm.”

Dial M for Murder’daki cinayet sahnesinde yaşadığı hayal kırıklığını”Fakat makasta yeterince parlaklık yoktu ve makasın parlamadığı bir cinayet, hollandaise sosu olmayan kuşkonmaza benzer; tatsızdır” sözleriyle anlatmıştı.

Keşke çekmiş olsaydım dediği bir sahne için ““Bugün Avustralya’da başka bir film çekecek olsaydım bir polisin bir kangurunun cebine atlayıp bağırmasını sağlardım. ‘O arabayı takip et!’” demişti.

Alfred Hitchcock. / Baron/Getty Images (Hitchcock), Visoot Uthairam/Moment/Getty Images (background)

kapak görseli: Alfred Hitchcock ile Grace Kelly sette ‘Dial M for Murder’ / Sunset Boulevard/GettyImages

mentalfloss

tr_TRTurkish