Aldous Huxley’ye Ait Tek Çocuk Kitabından Sıradışı Çizimler

1944 Noel’inde, Cesur Yeni Dünya’nın ses getiren başarısından on yılı aşkın bir süre sonrasında Aldous Huxley (26 Temmuz 1894–22 Kasım 1963) Pearblossom’ın Kargaları adlı ilk ve tek çocuk kitabını kaleme aldı.

Ağaçlarının dibinde yaşayan çıngıraklı yılanın tüm yumurtalarını yemesinden dolayı, hiç yavruları olmayan Bay ve Bayan Karga’nın hikâyesiydi. Yenen 297. yumurtadan sonra, umutlu anne baba yılanı öldürmek için harekete geçtiler ve çamuru pişirip iki taş yumurta yapan ve karga yumurtası gibi boyayan baykuştan yardım aldılar. Onları yedikten sonra, çıngıraklı yılan o kadar çok acı çekti ki kendini kırbaç gibi savurmaya, ağaç dallarına kendini bağlayarak düğümlenmeye başladı. Bayan Karga’nın mutlu bir şekilde yumurtlamaya devam ederek dört seferde on yedişer yavrusu oldu ve yılanı çocuk bezlerini asmak için çamaşır ipi olarak kullandı.

Gertrude Stein’in alfabe kitabı To Do gibi, Sylvia Plath’in The Bed Book’unun çocuk versiyonu ve William Faulkner’in The Wishing Tree’si, Huxley’in yaşamında asla gün ışığına çıkmadı ancak 1967 yılında ölümünden sonra, Barbara Cooney’in çarpıcı siyah-beyaz ve yeşil çizimleriyle yayınlandı.

Eşsiz Sophie Blackall yumuşak, başka bir boyutta görsel sihrini Cooney’nin umutsuzca büyüleyici orijinal sanat eserini bile sollayan “yetişkin” yazarlardan az bilinen çocuk kitapları omnibusundan hatırlayabileceğiniz Thee Crows of Pearblossom’un yeni ekine getirdi.

2001 yılında, benzersiz Sophie Blackall, The Crows of Pearblossom’un yeni baskısına yumuşak, boyutlu görsel büyüsünü getirdi, ünlü “yetişkin” yazarlar tarafından yazılan az bilinen bu çocuk kitaplarını bu omnibusle yeniden ve Cooney’in en umutsuz büyüleyici özgün sanat eserlerinden bile umutsuz olan.

Sanatçı ile Debbie Millman’ın yaptığı tamamen fantastik röportajdan bu alıntıda, Blackhall Huxley’in hikâyesindeki kadın düşmanı duyguları taşımanın zorluğunu tartışır, özellikle endişe verici olan şey onun izleyicisinin çocuklar olmasıdır ve çok keyifli görsel “Paskalya yumurtasını” kitabın içine saklar.

Oysa orijinal baskı ne yazık ki tükenmiş ve piyasada eski sevilen kitaplar piyasasında bulunabiliyor, The Blackall baskısı tarif edilemez derecede harikadır ve edebi simgelerle diğer az bilinen çocuk oyunlarına yüce bir eklemedir, aynı Mark Twain, James Joyce, Maya Angelou, Toni Morrison, John Updike, Anne Sexton, T. S. Eliot, James Thurber, Carl Sandburg, Salman Rushdie, Ian Fleming, ve Langston Hughes gibi.

tr_TRTurkish