Akbank Sanat’ta ‘Felsefe Seminerleri’

Akbank Sanat’ın akademisyenler, uzmanlar ve konuk konuşmacıların katılımıyla düzenlediği “Felsefe Seminerleri”, 28 Kasım Çarşamba günü başlıyor. Emre Şan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek seminerler Akbank Sanat’ta düzenlenecek. Seminer dizisi, 30 Mayıs 2019’da son bulacak.

Seminer dizisi imajlarla olan ilişkimizi irdeleyen “İmajı Düşünmek” temasıyla şekilleniyor. İmajların dünyamız ile bağlantısı, imajı algılama biçimimiz ve ifade edişimiz, imajı hayatımıza yedirişimiz, imajın kişisel ve kolektif kimliklerimize yansıması gibi başlıkların ele alınacağı seminer dizisinde bu başlıklara; sinema, edebiyat, görsel kültür araştırmaları ve felsefeden yaklaşım gösterilecek. Bilgi teorisi, eleştirel teori, estetik ve politika merkezli çağdaş felsefi soruların çizdiği kuramsal çizgi üzerinden imaj hakkında düşünülecek.

28 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek ilk seminerde moderatör Emre Şan “İmaja Göre Görmek” üzerine konuşacak. Şan, “İmaja Göre Görmek” başlığını şöyle tanımlıyor:

“Günümüz dünyasında imajların bireysel ve sosyal varoluşumuzda giderek önemli roller oynamaya başladığına tanık oluyoruz. Ne var ki imajın ne olduğu ya da nasıl işlediği sorusuna cevap vermek hiç de kolay görünmüyor. İmajın ne olduğunu sormak onun varlığını araştırmak ise imajın varlığı sorusu düşüncemizin önüne bir engel olarak çıkıyor. Zihinsel ya da maddi, statik ya da hareketli, özel arşivlerimizde ya da kamusal alandaki geniş ekranlarda bulunan tüm imajlar belli bir mesajı aktarmak ve bir duyguyu harekete geçirmek konusunda eşsiz bir güce sahipler. Gelgelelim bu imkân kendisini her zaman olduğu gibi sunmaz. İmaj muğlak bir fenomendir, hem yabancılaştırır hem özgürleştirir. Söz konusu muğlaklık beraberinde bir tür güvensizliği de getirir. İmajda hiçbir zaman kendimizi dilde olduğu gibi evimizde hissetmeyiz.”

“Felsefe Seminerleri” programı şöyle:

https://www.facebook.com/AkbankSanat/videos/194774521407933/

tr_TRTurkish