97 Yaşındaki Mambabatok Apo Whang-Od’un Sanatı

Apo Whang-Od, yaklaşık 97 yaşında, dövmelerini tamamlarken düzenli bir nabız ve büyüleyici bir ritim tutar.

O, Filipinlerdeki en yaşlı dövmeci değil ama ülkenin Kalinga ilinde yaşayan tek Mambabatok. (El dövme geleneğini sürdüren dövme sanatçısı)

The Last Mambabatok, Foster Visuals’ın While I’m Still Here Legacy Project isimli çalışmasının, bizi Whang-Od ve büyük büyükbabası Grace Palicas’ın dünyasına götüren bir parçası.

Kırışık elleri ve odaklanmış gözleri, o ritüeli gerçekleştirirken total kontrolü gösterir.

“ Öldüğünüzde, onlar tüm aksesuarlarınızı alacaklar. Sizinle sadece dövmeleriniz gelecek.” diyor videoda.

Kullandığı mürekkep odun kömürü ve su karışımından oluşuyor ve ağaçların veya dikenlerin kırık uçlarıyla derinin içine işlemesi sağlanıyor. Olağanüstü sabra sahip Whang-Od, fırçayla dokunarak güzel geometrik şekiller yaratır. Bu yöntem yavaş ve modern dövme tekniğinden daha acılı ancak her yıl binlerce insan, büyük ihtimalle dünyanın en zorlu dövme artistleri olan köyün yaşlılarının yaşattığı eski dövme geleneğini deneyimlemek için bu küçük köye seyahat ediyor.

Bugün, genç jenerasyonlar yaşlıların yolundan gitmiyor ve görülüyor ki bu sanatı öğrenmeye ilgi çok çok az. Neyse ki, Apo Whang Od’un büyük torunları atalarının çalışmalarına devam etmeyi arzulayan, istekli birer çırak.

The Last Mambabatok from Brent Foster on Vimeo.

atlasobscura

tr_TRTurkish