80 Günde Devri Alem eden David Tennant Hakkında 15 Bilgi

Çokları efsanevi bilim kurgu dizisi Doctor Who’daki Onuncu Doktor rolünden dolayı tanısa da David Tennant, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin de bildiği gibi bundan çok daha fazlasıdır. 18 Nisan 1971’de İskoçya, West Lothian’da doğan ve sonradan Davit Tenant olacak David John McDonald, 30 yılı aşkın bir süredir kendisine çok özel bir alan yaratmak için harcadı. İngiltere’de hem sahnede hem ekranda ve giderek artan bir şekilde Hollywood’un bir parçası olarak yükselişine devam ediyor.

Aşağıda David Tennant’ı daha yakından tanımanızı sağlayacak 15 bilgi var.

İSMİNİ PET SHOP BOYA’DAN ALDI

Genç ve yeni yeni kendini göstermeye başlayan bir oyuncuyken aktörler birliğinde halihazırda bir David McDonald’ın var olması profesyonel oyunculuk kariyerine devam etmek için alternatif bir takma ad bulması gerekliliğini doğurdu. Pet Shop Boys’un baş vokalisti Neil Tennant’ın Smash Hits’te bir röportaj okudu ve “David Tennant” ismine karar verdi.

DOCTOR WHO’DA OYNAMA HEDEFİYLE OYUNCU OLDU

Pek çok küçük çocuk büyüyüp astronot ya da profesyonel sporcu olmayı hayal ederken Tennant üç yaşındayken kendi kariyer hedefini belirledi: Doctor Who’da rol almak. Tennant’a oyuncu olması için ilham veren özellikle Tom Baker’ın The Doctor versiyonuydu. Yanında bir Doctor Who bebeği taşıyordu ve okulda Who’dan ilham alan makaleler yazıyordu. Tennant, Rolling Stone’a “Doctor Who büyük bir etki yarattı. Bence benim kuşağımdaki herkes için bu geçerliydi; 70’ler ve 80’lerde büyürken Britanya’daki kültürel demirbaşların bir parçasıydı,” dedi.

16 Nisan 2004’te, 34. doğum gününden sadece iki gün önce, Tennant, Christopher Eccleston’ın yerini alarak resmen Onuncu Doktor olarak hedefine ulaştı. Tennant, “Onuncu Doktor olmaktan dolayı çok mutluyum, heyecanlıyım ve onur duyuyorum. Doctor Who’yu severek büyüdüm ve kendi TARDIS’ime sahip olmak hayatımın en büyük hayaliydi,” dedi.

DAVID TENNANT İÇİN DR. WHO OLMAK BİR ÇOCUKLUK HAYALİ OLSA DA, O ROL TEKLİF EDİLDİĞİNDE BİRAZ TEPKİME OLDU

Tennant, onun için hayatının rüyaaso olan Doctor Who’da başrolü kapsa da, ilk heyecanın ardından endişe geldi. The Scotsman tarafından daktilo edilmekten endişe duyup duymadığı sorulduğunda, Tennant şu itirafta bulundu: “Soru sorulduğunda çok heyecanlandığımı ve birkaç gün sonra ‘Ah, bu korkunç bir fikir mi?’ diye düşündüğümü hatırlıyorum… Ama bu çok uzun sürmedi. Zaman gösterecekti.”

İLK PROFESYONEL ÇIKIŞINI BİR KAMU SPOTUYLA YAPTI

Çoğu oyuncunun unutmayı tercih ettiği bazı erken dönem rolleri vardır. Tennant’ın parladığı ilk profesyonel işi, bir film, TV dizisi veya oyun değildi. 16 yaşındayken Glasgow Sağlık Kurulu için televizyonda yayınlanan ve okullarda gösterilen sigara karşıtı bir kamu spotunda rol aldı.

BEŞİNCİ DOKTOR’UN KIZIYLA EVLENDİ

2011’de, 2008’de Doctor Who’nun “The Doctor’s Daughter” bölümünde yapay olarak yarattığı kızı Jenny’yi oynayan Georgia Moffett ile evlendi. Gerçek hayatta, Moffett’in babası, 1981’den 1984’e kadar Beşinci Doktoru oynayan Peter Davison.

DAVID TENNANT’IN İLK FİLMİNDEKİ ROLÜ, CHRISTOPHER ECCLESTON’UN KARŞISINDAYDI

1996’da bir sinema filmindeki ilk rolünü aldı ve Michael Winterbottom’ın Jude’unda sarhoş bir öğrenciyi oynadı.

Sahnesinde, on yıldan kısa bir süre sonra TARDIS’in anahtarlarını Tennant’a teslim edecek olan Christopher Eccleston’ın karşısında rol aldı.

İŞLERİYLE İLGİLİ YORUMLARI OKUMUYOR

Tennant’ın şimdiye kadar çok fazla sert eleştriye maruz kalmadı. Yine de iyi ya da kötü, onları okumaktan kaçınıyor. The Guardian’la bir canlı sohbet sırasında özellikle olumsuz bir eleştiri hakkında soru sorulduğunda, Tennant, “Bahsettiğin kötü eleştiri aslında Merlin adlı Yuvarlak Masa Şovalyeleri hakkında Alman dışavurumcu bir yazıyla ilgiliydi. Şimdiye kadar sahip olduğum ilk kapsamlı incelemeydi ve kesinlikle dehşet vericiydi. Herhangi bir şekilde hafızama kazındığından değil ama bu aralar yazılanları okumamaya çalışıyorum. İncelemeler, gerçekten performans gösteren insanlar için değildir ve – iyi ya da kötü – yardımları olmaz. İçinde bulunduğunuz bir şeyin iyi karşılanıp karşılanmadığını her zaman hissedersiniz, bu kaçınılmazdır. Ancak bunun ötesinde ayrıntılardan kaçınmak en iyisidir,” dedi.

MATERPIECE THEATRE’DA SUNUCULUK YAPTI

2007’de Masterpiece Theatre kendini yeniledi. Dizi, başlığından “Tiyatro”yu çıkarmanın yanı sıra üç farklı sezona ayrıldığını duyurdu: Masterpiece Classic, Masterpiece Mystery! ve Masterpiece Contemporary. Alistair Cooke’un sahneye çıktığı geçmiş günlerin aksine, yeni serilerin her birinin kendi sunucusu vardı, bunların aralarında Tennant da vardı. (Masterpiece Contemporary)

SHAKESPEARE’LE İLGİLENEN BİRÇOK GENÇ İZLEYİCİSİ VAR

Tennant, yıllar boyunca Royal Shakespeare Company’nin parçası oldu. 2008’de hala Doctor Who’da rol alırken, RSC’nin Londra’nın en zor bilet bulunanlarından biri haline gelen Hamlet oyununda her oyuncunun istediği rolü üstlendi. Guardian, yüzlerce kişinin bilet almak için sıraya girdiğini ve hatta bazılarının West End tiyatrosunun dışında bir gece kamp kurduğunu yazdı. Biletlerin satışa çıkmasından sonraki üç saat içinde tamamı satıldı.

Bir RSC sözcüsü, “Hamlet çok popüler bir oyun. Hatta en ünlüsü, ama belli ki David Tennant’ın yarattığı bir faktör var ve iyi haber şu ki Shakespeare’e çok sayıda genç izleyici getiriyor,” dedi.

KRALİYET PULUNDA YER ALDI

WIKIMEDIA COMMONS

2011’de Royal Mail, Royal Shakespeare Company’nin 50. yıldönümünü, Tennant’ın oynadığı Hamlet de dahil olmak üzere RSC’nin birkaç prodüksiyonunun görüntülerini içeren bir dizi pul ile oyunları ve sanatçıları onore etti.

HANNIBAL LECTER ROLÜ İÇİN DÜŞÜNÜLDÜ

Bryan Fuller’ın Hannibal’ın televizyon uyarlamasında başrol için neden Mads Mikkelsen’i seçtiğini anlamak kolay olsa da Tennant, Thomas Harris’in romanlarının kalbinde yer alan seri katili oynamaya oldukça yaklaşmıştı. Fuller, Tennant’ın karanlık tarafından o kadar etkilenmişti ki dizinin devamı sırasında konuk oyuncu olarak görünmesini istedi.

Fuller, “David Tennant’ın büyük bir hayranıyım ve onu bir süredir diziye almaya çalışıyoruz… David’le çalışmak için birini öldürür ve yerdim! O benim en sevdiğim Doktor,” dedi.

AARON SORKIN İLE ÇALIŞMAYI ÇOK İSTİYOR

Collider, izlediği ve bir parçası olmayı dilediği bir televizyon programı olup olmadığı sorulduğunda, Tennant, The West Wing’in büyük bir hayranı olduğunu söyledi ve “Bir parçası olmak isterdim,” dedi.

“”Aaron Sorkin ile bir şey üzerinde çalışmayı çok isterim. Son derece zeki insanları yazmaktan korkmuyor ve bunu seviyorum.”

“TV’DEKİ EN HAVALI ADAM” DAHİL BİRÇOK HAYRAN ÖDÜLÜ KAZANDI

LINDA KALLERUS, NETFLIX

Birkaç BAFTA ve bir Emmy ve bir Olivier Ödülü adaylığı dahil olmak üzere birçok profesyonel oyunculuk ödülüne ek olarak Tennant, yıllar içinde pek çok hayran ödülü de kazandı. 2007’de bir Radio Times anketi onu TV’deki En Havalı Adam seçti. Ulusal Televizyon Ödülleri onu 2006, 2007, 2008 ve 2010’un En Popüler Erkek Oyuncusu seçti. 2008’de Cosmopolitan’ın Dünyadaki En Seksi Adamlarından biriydi. 2012’de İngiliz GQ okuyucuları onu üçüncü En İyi Giyinen Adam seçti (Tom Hiddleston ve Robert Pattinson’ın arkasından).

ROYAL SHAKESPEARE TOPLULĞU DAVID TENNANT’IN PANTOLONUNU SATTI

17 Nisan 2018’de, Royal Shakespeare Company’nin Stitch in Time bağış kampanyasının bir parçası olarak, RSC performansları sırasında giyilen 50’den fazla orijinal kostüm açık artırmaya çıkarıldı. Sundukları ürünler arasında Tennant’ın Hamlet’te giydiği siyah pantolon ve II. Richard’da giydiği beyaz cübbe de vardı.

kapak fotoğrafı: JOHN PHILLIPS/GETTY IMAGES FOR BFI

kaynak

tr_TRTurkish