70lerde Bir Rüya “Sovyet Jet Treni”

Soğuk Savaş’ın yalnızca kötü sonuçlarını söylemek yanlış olabilir çünkü bu, o dönemde yaşanmış olan tüm inanılmaz ilerlemeleri küçültecektir. Gördüklerimizden bazıları bugün günlük hayatımıza girdi, ancak bazıları, bu turbojet treninde olduğu gibi, paslanmak üzere dışarıda kaderine terk edildi.

abandoned-soviet-jet-train-160mph-6

Tren, seyahat sürelerini kısaltmak ve jet motorunun inanılmaz gücünü göstermek amacıyla, 1970’lerde Sovyetler Birliği’nde yapıldı. Çatısına sarılı iki dev motoru bulunan bir lokomotif, bugünkü trenlerin çoğundan – 160 mph (~ 260 km / s)-  daha yüksek hıza ulaşabilir. Harika görünüyor, değil mi? Bu motorların inanılmaz miktarda yakıt tüketiyor olması haricinde… Bu yüzden bütün projeyi çöktü ve bu tamamen fonksiyonel prototip de çürümeye bırakıldı.

abandoned-soviet-jet-train-160mph-2

Üstelik bu dünyadaki ilk turbojet tren de değildi. 1966’da Don Wetzel, Butler, Indiana ve Stryker, Ohio arasında var olan raylar üzerinde yapılan denemelerde 183 mil / saat hızına ulaşan bir jet treni olan M-497 Black Beetle’i geliştirmeyi tamamladı. ABD topraklarında, o zamandan beri hiçbir daha hızlı gitmedi.

abandoned-soviet-jet-train-160mph-5

demilked

What's your reaction?

tr_TRTurkish