60 Yıldır Dünyayı Dolaşan Adam: André Brugiroux

André Brugiroux isimli gezgin tam 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor.

77 yaşındaki Brugiroux, “Dünyanın en çok gezen adamı” olarak nitelendiriliyor. Zira tam 60 yıldır dünyanın dört bir tarafını dolaşıyor ve yeryüzündeki bütün ülkeleri gezen ilk ve tek insan olarak biliniyor.

Onu BM’ye üye 193 ülke toprağına ayak bastıracak olan seyahat macerası 1955’te daha 17 yaşındayken başladı. Başının dumanlı olduğu o gençlik yıllarında yollara koyularak dünyayı görmeyi hayal eden ve yabancı diller öğrenme arzusu ile yanan genç Brugiroux, o yaşında sırtına çantasını attı ve bir staj vesilesi ile ilk durağı olan İskoçya’ya doğru yola çıktı. Bu ilk deneyimin ardından hızını alamayarak Almanya, İtalya ve İspanya’ya gitti. 9 yıl süren bu gezginliğin ilk aşamasında cebinde çok az para ile, otostopla bütün Avrupa ülkelerini gezip bitirdi.

Avrupa dar gelince…

Küçük işler bularak yol parasını çıkardığı bu dönemin sonunda artık Avrupa ona dar gelmeye başlayınca, seyahatlerini tüm dünyaya yaymaya başladı Brugiroux. Ülkesine mecburi işleri için ara sıra uğrayan bu gezgin adam, iki yıllık askerlik görevini bile Kongo’da yaptı. Ardından üç yıl tercüman olarak Kanada’da para biriktirdikten sonra yeniden yollar düştü ve asıl dünya turu bundan sonra başladı.

Otostopla 60 yıl

dunyayi-en-cok-gezen-adam-andre-brugiroux1

O tarihten evvel dur durak bilmeyen gezgin nihayetinde 60 yılda büyük ölçüde otostop yaparak dünyada ayak basılmamış ülke bırakmadı. Bu bitmeyen dünya turu boyunca Borneo’da kelle avcılarıyla, ABD’de hippilerle, Sri Lanka’da mücevher kaçakçılarıyla, Kamboçya’da mülteci kamplarıyla tanışan Brugiroux 7 defa da hapse atıldı ama yolculuklarına son vermeyi asla düşünmedi.

Şimdilik son durağı Sudan

2011 yılında Güney Sudan'da André Brugiroux.

Gezginler Kulübü’nde yer alan habere göre tüm anılarını kitaplaştıran ve kitabın adını dünya vatandaşlığı inancını savunan Bahailiğin öğretilerinden biri olan “Dünya Tek Bir Ülke” (The Earth is but One Country) koyan Brugiroux’un son durağı dünyanın en yeni ülkesi Güney Sudan oldu. Şu an Fransa’da yaşamına devam eden Brugiroux yeni seyahatler için yeni davetlerin doğmasını bekler durumda.

What's your reaction?

tr_TRTurkish