5R – Zihinsel Hastalıklar Konusunda Doğru Yaklaşım Gösteren 5 Film

Filmler akıl hastalıklarını iyileştirmez ama onlar hakkında fikir edinmemizi sağlayabilir.

Hollywood söz konusu olduğunda, bütçe ne kadar büyük olursa, projeler genellikle o derece şiddetli bir içeriğe sahip olur. İster 2015 ya da ister 1955’te vizyona girmiş olsun, senaryolar, olumsuz basmakalıpları sürdürürler.

Sinema tarihi boyunca, akıl hastası karakter potansiyel katil, deli ya da kötü kötü adam olarak kalıplaşmıştır. Bağlam ve neden araştırılmadan bu böyledir. Komedi söz konusu olduğunda ise zihinsel hastalıklar neredeyse her zaman ucuz gülmece unsurudur ve önemsizleştirilir.

Bu, tehlikeli ve tembel bir düşünce yetersizliğidir. Bu arada zihinsel hastalıklar üzerindeki kalıplaşmış düşünceler hala büyük sorun.

Bunun yerine, film yapımcılarının hassasiyetine, araştırmaya ve gerçekçilik unsurlarına önem vermelerine ihtiyaç var.

Bununla birlikte, bu üç unsuru dengelemeyi ve zihinsel hastalıklar hakkında doğru bilgiye erişmiş ya da ikna edici bir gerçekliğe sahip filmler de var.

MELANCHOLIA (2011)

Yeni evlenen çift Justin ve Micheal evliliklerini Justine’nin ablası Claire’nın malikanesinde, görkemli bir davet ile kutlarlar. Fakat bu iki kız kardeş yapı itibariyle birbirlerine ters karakterdedirler. Justine depresyona, drama ve melankoliye yakın ve yatkın bir kadınken, Claire kız kardeşine göre daha normal olan taraftır. Justine’nin düğün gününde ise ailede herkesin kendine has arızları bir bir ortaya çıkmaya başlar.
Tam da bu kutlama esnasında Melankolia adlı bir gezegen, şimdiye kadar güneşin arkasında saklı kaldığı yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Şimdi herkesin kıyameti kendisine göredir…
Filmini “Bu bir düğün, melankoli ve psikolojik bir felaket filmi.” sözleriyle nitelendiren sıradışı yönetmen Lars Von Trier’in son işi olan Melankolia’nın başrollerini Cannes’da bu filmdeki oyunculuğu ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan Kirsten Dunst ve yönetmenin bir önceki filmi Anti Christ (Deccal)’te de beraber çalıştığı Charlotte Gainsbourg üstleniyor. Senaryosu da Lars von Trier’e ait olan filmin eleştirmen notu ise, Cannes’da yarattığı tartışmaya rağmen oldukça yüksek.

İlgili resim

ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND (2004)

İki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilişkilerini tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.
Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

eternal sunshine of the spotless mind ile ilgili görsel sonucu

THE HOURS (2002)

Yıl 1923…Başarılı yazar Virginia Woolf, Londra’nın dışındaki gözlerden uzak evinde Mrs. Dalloway isimli kitabını yazmaya başlar. Sağlık problemleriyle boğuşan Woolf, ağır bir depresyonun pençesindedir…
Yıl 1951… Tutkuyla Mrs. Dalloway’i okuyan ev kadını Laura Brown sahip olduğu hayattan kaçmanın tek yolunu böyle bulur. Yıl 2001… AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna bir parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası arasında Mrs. Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ vardır. Farklı zaman dilimlerinde yaşayan üç farklı kadının bir gününü, Virginia Woolf’un kült romanı Mrs. Dalloway ekseninde anlatan film 9 dalda Oscar’a aday gösterilmiş, bunlardan birini kazanmıştı.

the hours ile ilgili görsel sonucu

BENNY AND JOON (1993)

Juniper ‘Joon’ Pearl, zihinsel yönden engelli olan, tuhaf alışkanlıklara ve ritüellere sahip tuhaf bir kadındır. Kafasındaki bu geniş boşluğu bir şeylerle ilgilenerek doldurmaya çalışmaktadır. Bir gün en az kendisi kadar tuhaf bir adama aşık olur. Bu adam, kendine rol model olarak Buster Keaton’ı seçmiş ve onun gibi yaşamayı tercih etmiştir.
Jeremiah S. Chechik’in yönettiği filmin başrollerinde Johnny Depp, Mary Stuart Masterson ve Aidan Quinn gibi oyuncular var.

benny and joon 1993 ile ilgili görsel sonucu

MARTHA MARCY MAY MARLENE (2011)

Martha, iki yıldır Marcy May olarak yaşadığı yerde sürekli tacizde bulunan hippi kılıklı bir kültürden kaçmayı başarmıştır. Kız kardeşi ve eniştesinin yanına gelir ve onlar da Martha’yı kabul ederler. Yardıma hazırdırlar. Tek sorun Martha’nın rüya ile gerçeği birbirinden ayırmakta çektiği güçlüktür. Geçmişinin hayalet misali anıları sürekli yüzeyde dolanmaktadır. Muhtemelen de bir kişininin kendisine verebileceğinden çok daha derin ve bilinçli bir desteğe ihtiyacı olduğu gerçeği ile yüz yüzedir.

 

martha marcy may marlene ile ilgili görsel sonucu

beyazperde.com, dazeddigital.com

tr_TRTurkish