5R – Yeni Filmi Merakla Beklenen Ashgar Farhadi’den Unutulmaz 5 Film

Geçtiğimiz günlerde son filmi The Salesman’den görüntüler yayınlanan Farhadi’nin bu filminde de vazgeçemediği oyuncular Shabab Hosseini ve Traneh Alidoosti başrollerde. Film aynı zamanda 69. defa düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin ana yarışmasında “Altın Palmiye” için yarışacak 20 film arasına da seçildi. 2011 yılında A Seperation’la “En iyi Yabancı Film Oscar’ı” da alan İranlı yönetmenin filmlerinden bir seçki hazırladık.

İran sinemasını severler için 5 Asghar Farabi filmi:

  1. A Seperation

Boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşüp bir kadıdan yardım isterler. Birçok festivalde büyük övgüler alan, en iyi yabancı film Oscar’ına sahip film özellikle başrol oyuncularının başarılı performanslarıyla dikkat çekiyor.

 

  1. Le passé

Başrollerini Bérénice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosaffa’nın paylaşıldığı filmde, dört yıllık ayrılığın ardından, karısı Marie’nin çağırması üzerine boşanma belgelerini tamamlamak için Tahran’dan Paris’e geri dönen Ahmed’in kızı ve eşi arasındaki karmaşık ilişkiyi düzeltmeye çalışırken eski sırlar ortaya çıkar.

  1. Firework Wednesday

Başrollerini Behshad Sharifian, Hamid Farokhnezhad, Hediyeh Tehrani’nin paylaştığı film, Rouhi’nin hikâyesi ile başlıyor.  Rouhi Tahran’ın güneyindeki fakir mahallelerden birinde yaşayan genç bir hizmetçidir ve kuzey Tahran’daki bir dairenin temizlik işini alır. Orta sınıf bir ailenin evi olan daireye geldiğinde, dairenin sahipleri Mojdeh ve Morteza arasındaki bir kavgaya şahit olur.

  1. Beautiful City

Başrollerini Taraneh Alidoosti, Faramarz Gharibian, Babak Ansari’nin oynadığı filmde, on sekiz yaşına henüz giren Akbar, on altı yaşındayken cinayet suçlamasıyla bir rehabilitasyon merkezine kapatılmıştır ve hakkındaki ölüm cezası kararının işleme konulması için on sekiz yaşına basması beklenmektedir. Akbar’ın arkadaşı  A’la, hırsızlık sebebiyle aldığı cezası bitip de hapisten çıkınca, Akbar’ın davacısını idam kararını durdurmaya ikna etmek için mücadele etmeye başlar.

  1. Dancing in the Dust

Başrollerini Faramarz Gharibian, Yousef Khodaparast, Baran Kosari’nin paylaştığı 95 dakikalık bu filmde, severek evlendiği eşinin annesinin fahişe olması sebebiyle, aile ve toplumsal baskılar yüzünden boşanmak zorunda kalan bir adamın yaşadıkları anlatılır.

tr_TRTurkish