5R – Solstafir – Otta ile Uzaklara Bir Davetiye

Yakın bir gelecekte yolumuz İzlanda’dan geçecek gibi görünmese de en azından yaptıkları işlerle çeşitli müzisyen ve grubu dinleme fırsatımız oluyor. Pek nadide müziklerini kalbimize kazımayı başarmış bu gruplardan biri de ‘Solstafir’. 95 yılında üç arkadaşın bir araya gelerek oluşturdukları grup günümüze kadar bu kadro üzerinde çok az oynamayla gelse de kısa süre önce davulcu ve kurucu üye Gudmundur’un olaylı ayrılışıyla hayal kırıklığına neden oldu. Solstafir bu güne gelene dek üç demo, iki kısa ve beş adet de uzun metrajlı çalışma yayımladı.

2002 yılında çıkan ilk albümleri ‘Í Blóði og Anda’ black metal ve viking metal hamuruyla yoğurup yola çıktıkları çalışma iken 2005 yılındaki ‘Masterpiece of Bitterness’ ile daha çok post-metal bir anlayışa yelken açarlar. 2009’daki ‘Köld’ yayımlandığında progresif unsurları da bünyelerine katmışlardır artık.  2011’de yayımladıkları ‘Svartir Sandar’ albümü bütününün oluşturduğu tılsımın yanı sıra büyük kitleler tarafından tanınmalarını sağlayan ‘Fjara’ ve ‘Djakninn’ parçalarının yarattığı etki ile hala dinlenilesi ve türünün önemli çalışmalarından biri olma özelliğini korumaktadır.

2014’de ‘Otta’yı piyasaya sürmelerinin üzerindense neredeyse bir buçuk yıl kadar geçti. Arada sırada arşivden çıkartıp dinlediğim albüm her defasında insanı başka coğrafyalara taşımayı sürdürüyor. Albümden yayımladıkları ilk parça olan ‘Lágnætti’ ile birlikte oluşturdukları atmosferik yapının içinde buluyorsunuz kendinizi. Gudmundur’un ayrılışından sonra ne yaparlar kestirmek kolay değil fakat bugüne değin ortaya koydukları kariyerleri ilgiyi hakediyor.

Türün meraklıları, hatta yeni keşiflere açık olan dinleyiciler için Black Metal’den Viking Metal’e, Post, Progresif Metal’e kadar bir çok lezzeti barındıran bu İzlandalı cengaverleri dinleyin ve oluşturdukları atmosferik yoğunluğun içerisinde kendinize bir yer bulup, uzaklarda bir yerlerde kendinizi  bulacağınız bu davetiyeyi cebinize atın.

What's your reaction?

tr_TRTurkish