5R – Ressam-Model İkilisini Odağına Alan 5 Film

Resim sanatını, ressamların yaşamını farklı açılardan ele alan pek çok film yapıldı. Görselliğin ön planda olduğu bu iki disiplinin bir araya geldiği filmlerin bazıları odağına ressamlara modellik yapan karakterleri aldı ya da en azından ressamın hayatında ya da resmin kendisinde modellerin etkisini. Bu gün bu filmlerden 5’ini derledik. Hazır hafta sonu gelmişken izleyecek film arayanlara yardımı olur belki.

La Belle Noiseuse

1991 yılında Cannes Film Festivali’nde ödül alan ve yönetmenliğini Jacques Rivette’in yaptığı La Belle Noiseuse’da Michel Piccoli, Emmanuelle Béart ve Jane Birkin gibi isimler rol aldı.

Filmde, 60 yaşına gelen ünlü ressam Edouard Frenhofer artık yaratma yetisini yitirdiğine inanmaya başlamıştır. Resim yapmak için istek duymayan Frenhofer, karşısına çıkan son derece güzel bir modelden etkilenince, yeniden fırçayı eline alacak ve uzun yıllardır bitiremediği bir eseri üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Yaratıcılık üzerine sıradışı bir çalışma…

Danish Girl

Yönetmeni Oscar ödüllü Tom Hooper olan filmin başrollerinde Oscar’lı oyuncu Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard ve Matthias Schoenaerts yer alıyor.

David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanan Danimarkalı Kız, Lili Elbe ve Gerda Wegener’in gerçek yaşamlarından esinlenen çarpıcı bir aşk hikayesi. Film, Lili’nin bir transgender olarak çığır açan yolculuğunu ve Gerda ile olan evliliklerinin sıradışı öyküsünü anlatıyor.

İnci Küpeli Kız

Tracy Chevalier’in romanından uyarlanan film, Hollandalı ressam Johannes Vermeer’in “İnci Küpeli Kız” tablosunun yaratılış sürecini çevreleyen olayları anlatır.

Tablodaki kız hakkında çok az şey bilinmektedir. Her ne kadar herhangi bir tarihi kanıt olmasa da ressamın evinde, uzun yıllar ailesi ve hizmetlileri ile birlikte yaşamış bir hizmetçi olduğuna dair spekülasyonlar söz konusudur. Bu usta film, tablodaki kızın gizemli yaşamını yeniden canlandırmak istemiş. Scarlett Johansson’ın oynadığı Griet, İngiliz aktör Colin Firth’ün oynadığı ressam Johannes Vermeer’in evindeki bir hizmetçidir. Vermeer’in zengin patronu ve biricik destekçisi Van Ruijven, Griet’in resmini yapması için kendisine görev verir. Esas amacı ise tablo bitmeden önce Griet’in tamamen kendisine ait olmasını sağlamaktır. Griet, bu zor pozu verirken Vermeer’in karısının, kendisine ait olan küpeleri, onun kulağında görmesi ile gerilim artacaktır.

Effie Gray

EmmaThompson’ın senaryosunu yazıp başrolünde yer aldığı filmin yönetmenliğini Richard Laxton üstleniyor. 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen filmde, dönemin en ünlü sanat tarihçisi ve eleştirmenlerinden biri olan John Ruskin ile evlenen genç Euphemia “Effie” Gray’in hikâyesi ele alınıyor.

Bir türlü yolunda gitmeyen evlilik zamanla hayal kırıklığı ve acıları da beraberinde getirir. Bir gün kocasının arkadaşlarından biri olan ressam John Everett’e modellik yapan Effie, ressama aşık olur ve aralarında bir ilişki başlar. En yakın arkadaşı Elizabeth Eastlake’in verdiği cesaretle kocasından ayrılmaya karar veren Effie için dönemin sert muhafazakârlığıyla yüzleşme vakti de gelmiştir.

Caravaggio

Derek Jarman’ın 17. Yüzyıl ressamlarından Michelangelo Caravaggio’ya ithafen yazıp yönettiği  filmde ressamın yaşamını, sanat tutkusunu resimleri üzerinden inceliyor.

Filmde Derek Jarman, çizgisel olmayan anlatımı, kırmızı ve mavi renklerin doldurduğu stilize kareleriyle sıradışı bir biyografik film yaratırken, hem dini inançlarıyla cinsel kimliğinin çakıştığı ressamın portresini çiziyor, hem de kendisinin sonuna kadar savunduğu sinema sanatını ortaya koyuyor. Tilda Swinton’ın da kariyerindeki ilk film olan Caravaggio, Jarman ile ilham perisi Swinton’ın yıllarca sürecek dostluk ve ortaklığının ilk tohumu.

What's your reaction?

tr_TRTurkish