5R – Piers Faccini’nin Pastoral Müzik Yolculukları

Piers Faccini, ressam, şarkıcı ve söz yazarı. İtalyan baba ve İngiliz annenin oğlu olarak Londra’da dünyaya gelir. Beş yaşındayken Fransa’ya taşınırlar. Geçen yıllar içerisinde resmin yanı sıra müzikle de uğraşmaya başlar ki müzisyen yönü uzun vadede kariyerini daha çok o yöne çevirmesini işaret eder. Bunun yanında resim tutkusu da müziğe eşlik etmeyi sürdürecektir. Yaratıcılık birbirini besleyen branşlardaki hakimiyet oranında daha da yeşeren bir durum olacaktır.

1997’de Londra’da sahneye çıkmaya başlayarak yolculuğun başlangıcını vermiş olur. 2001 yılında Charley Marlowe ‘This Coulg Be You’ albümüne eşlik eder. İlerleyen süreçte kendi albümünü çıkartma projeleri ve hazırlıkları 2004’te meyvesini verir. ‘Leave No Trace’ ilk solo çalışması olarak kariyerindeki yerini alır. 2006 yılında ‘Tearin Sky’ ve 2009’da yayımlanan ‘Two Grains of Sand’ müzikal tavrını çok iyi ifade ettiği albümler olur. Dördüncü albüm ‘My Wilderness’ 2011’de ‘Between Dogs and Wolves’ ise 2013 yılında piyasaya sürülür.

Yıllar içinde Ben Harper, Vincent Segal, Luc Suarez, İbrahim Maaluf, Patrick Watson gibi müzik adamlarıyla ortak çalışmalarda yer alır. 2014 yılında Fransız çellist Vincent Segal ile yayımladıkları ‘Songs of Time Lost’ gitar ve çellonun birlikteliğini yansıtması bakımından gayet doyurucu ve etkileyici bir çalışmadır. Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Dawn Landes ile 2016’nın başlarında çıkaracakları ‘Desert Songs’ isimli kısa çalar projelerinden ‘Heaven Gate’ parçasını piyasaya sürerler.

Hünerlerini oldukça samimi bir şekilde ortaya koyduğuişlerdir hepsi. Zaman zaman folk ve blues ezgileriyle beslenen şarkılardır. Nick Drake çekingenliği ve naifliğindeki patikalardan geçirir müziğini. Yaptığı ortak işlerle müzikal lezzetini sürekli yukarıya taşımayı başarır. Ressamın çizdiklerini, sözlere ve müziğe taşıması sayesinde pastoral bir zenginlik, akustik tınıların bunlara eşliği ile de bulutlarda çeşitli şekiller yakalamanızı sağlayacak bir atmosfer. Bunun garantisi kesinlikle var Piers Faccini’nin dünyasında. Sadece kapatın gözlerinizi ve dinlemeye bırakın ruhunuzu. Oralarda bir yerlerde telaffuz etmenize yardımcı olacak melodiler bulunacaktır elbette.

Piers Faccini – A Storm

Piers Faccini – Two Grains Of Sand Live

Piers Faccini – Black Rose

Piers Faccini – The Wind That Blows

The Beggar & The Thief – From Piers Faccini’s Album My Wilderness

tr_TRTurkish