5R – Peaky Blinders ve Diğer Steven Knight Şaheserleri

1920’ler Birmingham, İngiltere. 1. Dünya savaşından çıkmış dönemin atmosferini, oyunculuk, görüntü ve senaryo açısından çok iyi yansıtan bir gangster dizisi; Peaky Blinders.  BBC’nin yayınladığı, senaryosunu son dönemde Locke ve Pawn Sacrifice ile adını duyuran Steven Knight’ın yazdığı en basit haliyle yarı çingene bir aile olan Shelby’lerin hikâyesini konu alan dizide bir gangster dizisinde olması gereken herkes var; İrlandalılar, İtalyanlar, Yahudiler, Ruslar, Çingeneler… Kadrosunda ise başrol Cillian Murphy olmak üzere, Paul Anderson, Helen Mcrory, Sam Neill, Tom Hardy, Noah Taylor gibi oyuncular yer alıyor.

Dizinin müzikleri ise ayrıca bir konu başlığı olmaya yeter; Nick Cave & Bad Seeds, Pj Harvey, David Bowie, Arctic Monkeys, Black Keys, White Stripes dizide sık sık dinlediklerimizden bazıları.

Steven Knight’a dönersek severek izlediğimiz birçok dizinin yanında aslında aşina olduğumuz TV’de sıkça rast geldiğimiz bazı bildik filmlerin de senaristi diyebiliriz. Önümüzdeki dönemlerde adını Woman Walks Ahead  (2018),  World War Z 2 (2016), Allied  (2016),  November Criminals (2016) ve  The Girl in the Spider’s Web gibi projelerle de duyacağımız Knight’ın aşina olduğumuz, senaryolarını kimi zaman tek başına, kimi zaman da ortak olarak yazdığı çalışmalarına bir göz atmaya ne dersiniz?

Çok Pişmiş (Burnt) 2015

Paris’te bir restoranda çalışan Şef Adam Jones, kötü alışkanlıklarından vazgeçemeyince sahip olduğu her şeyi kaybetme aşamasına gelir. İki Michelin yıldızlı şef bir noktadan sonra kendi mutfağını oluşturup hatalarını telafi etmeye karar verir. Bunun için ekibine üstün yetenekli şefleri ve güzel Helene’i katmak zorundadır. Steven Knight’ın senaryosunu yazdığı John Wells’in ise yönetmenliğini üstlendiği filmin yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Bradley Cooper, Sienna Miller, Jamie Dornan, Emma Thompson, Uma Thurman, Daniel Brühl ve Omar Sy gibi isimler yer alıyor.

Yedinci Oğul (Seventh Son) 2014

Efsanelerle sihrin çarpıştığı fantastik bir evrende, mistik bir tarikatın geriye kalan tek savaşçısı geleceğine insanlığı kurtaracağına dair kehanetlerde bulunulan ve olağanüstü güçlerle doğmuş bir savaşçı olan son Yedinci Oğul’u bulmak üzere yola çıkar. Çiftçi olarak yaşadığı sessiz hayatından koparılan ve kahraman olmasına ihtimal verilmeyen Tom Ward, esrarengiz rehberine bu kadim kehaneti gerçekleştirmek için eşlik etmeyi kabul eder. Ne var ki Tom’un başa çıkması gereken ilk gerçek zorluk; rehberi yanında yokken, kötü ruhlu Anne Malkin’in hapsolduğu yerden kaçması oluyor. Thomas, hem kötü ruhlarla mücadele etmeyi hem de Anne Malki’nin kasaba halkına saçmayı planladığı dehşeti engellemeyi öğrenmek zorunda kalır ve yiğit bir kahramana dönüşür. Cengiz Han filmi sayesinde, epik projelere aşina olan yönetmen Sergey Bodrov’un kamera arkasına geçtiği filmin başrolleriniyse Ben Barnes, Julianne Moore, Djimon Hounsou, Olivia Williams ve Jeff Bridges paylaşıyor.

Şah Mat (Pawn Sacrifice) 2015

Soğuk Savaş döneminde geçen filmde, Bobby Fischer Amerika’nın satranç alanında görmüş olduğu en büyük yetenektir. 1972 Dünya Satranç Şampiyonası gelip çatar ve Fischer ile Rus şampiyon Boris Spassky arasındaki epik maç böylece başlamış olur. Ruslar o döneme kadar satrançı domine eden taraftır ancak ilk kez Amerika’nın satranç masasında Rusya’ya karşı galip gelmesi ihtimali doğmuştur. Bu zorlu maçın heyecanı medyanın da etkisiyle yayılmaya devam ederken Fischer tüm dünyanın ona karşı bir komplo girişiminde bulunacağı paranoyasını yaşamaya başlar…
Gerçek olaylardan uyarlanan filmde yenilmez Rus şampiyon Boris Spassky ile Amerikalı genç satranç oyuncusu Bobby Fischer’ın haftalar süren unutulmaz rekabeti konu ediliyor. Reykjavik’de geçen hikâyenin başkarakterlerine Liev Schreiber ve Tobey Maguire ikilisi hayat veriyor. Steven Knight’ın senaryosunu yazdığı filmin yönetmen koltuğunda bulunan isim Edward Zwick.

Aşk Tarifi (The Hundred-Foot Journey) 2014

 Bombay’da yaşayan Hassan Haji, dedesinin işlettiği restoran sayesinde mutfakla çocuk yaşta tanışmış, bu ilgisini yeteneğiyle pekiştirmiştir. Şimdilerde genç bir adam olan Hassan, dedesinden kalan müesseseyi başarıyla işletirken beklenmedik bir trajedi nedeniyle Bombay’dan taşınmak durumunda kalır. Ailesiyle birlikte Fransa’nın bir kasabasına yerleşir ve işini burada devam ettirmek için hazırlıklara başlar, restoranını açar. Böylece bu yeni restoranın sunduğu egzotik Hint mutfağı kısa sürede bölge halkının dikkatini çeker. Bu nedenle de bölgenin prestijli restoranı Le Saule Pleureur’de bir telaş başlar. Şef Madame Mallory, yeni rakibi Hassan’ın kendinden daha yetenekli olduğunu fark etmiştir ve bu durum, aralarında esaslı bir rekabetin doğmasına neden olur. Steven Knight’ın senaryosunu yazıp Lasse Hallström’ün yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Helen Mirren, Charlotte Le Bon ve Rohan Chand yer alıyor.

Şark Vaatleri (Eastern Promises) 2007

Ana, hemşirelik yaptığı Londra’daki bir hastanede, bir fahişenin çocuğunu doğururken onun ölümüne şahit olur. Bu durumdan oldukça etkilenen Ana, kadının ailesini ve kimliğini araştırmaya karar verir. Ama araştırma sırasında karşına çıkan Rus mafyası liderliğindeki İngiltere yeraltı seks trafiği, Ana’yı oldukça tehlikeli durumlarla karşı karşıya bırakır. Şiddetin Tarihçesi filminden sonra David Cronenberg, alışıldık Cronenberg çılgınlığından uzak bir filmle karşımızda.

 

tr_TRTurkish