5R – Ocak Ayı Film Önerileri

Aralık ayında sinemaseverleri salonlarda onlarca yeni film bekliyor. Bunlardan 5 tanesini seçtik ve işinizi bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalıştık. İyi seyirler.

ForushandeSatıcı

İran ve Fransa ortak yapımı olan, Oscar ödüllü yönetmen ve senarist Asghar Farhadi’nin son filmi Forushande, 27 Ocak’ta vizyona girecek. Yazar Arthur Miller’ın ‘Satıcının Ölümü’ oyununun serbest uyarlaması olarak kurgulanan film, İranlı bir çiftin yaşadığı trajik olaylara yaklaşımlarını konu edinmiş. Cannes Film Festivali’ne son anda yetiştirilen yapım, ayağının tozuyla ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödüllerini kazanmıştı. Filmin başrolünü Shahab Hosseini ve Taraneh Alidoosti paylaşıyor.

Snowden

Oliver Stone yönetmenliğinde Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Nicholas Cage, Zachary Quinto, Tom Wilkinson’un bulunduğu ödüllü oyuncu kadrosuyla karşımıza çıkıyor. Bilgisayar uzmanı, CIA ve NSA eski çalışanı Edward Snowden’ın 2013 senesinde NSA belgelerini medyaya sızdırmasıyla başlayan olayları konu alan filmin Edward Snowden biyografisi niteliğinde, gerilimi yüksek bir film.

The Net – Ağ

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ‘Ağ’, Kim Ki-duk’un son filmi. Ki-duk’un bir nevi kendi içindeki ideolojik hesaplaşmalarını yansıttığı film, Kuzey Koreli bir balıkçının teknesinin motoruna takılan bir ağ nedeniyle istemeden Güney Kore’ye sürüklenmesini ve akabinde yaşadıklarına odaklanıyor. Güney’de maruz kaldığı işkence sonrası ülkesine hayal kırıklığı ve karmaşık düşüncelerle dönen ana karakteri etkileyici performansıyla Ryoo Seung-bum canlandırıyor. Birçok festivalden ödülle dönmesinden de anlaşılacağı üzere ‘Ağ’, Kim Ki-duk’un son dönemdeki en iyi filmleri arasında yerini almış.

The Sea of Trees – Sonsuzluk Ormanı

Yönetmenliğini Gus Van Sant’ın üstlendiği filmin başrol oyuncuları Naomi Watts ,  Matthew McConaughey ,  Ken Watanabe ,  Jordan Gavaris ve  Katie Aselton. Senaryosu Chris Sparling tarafından yazılan filmin konusuna gelirsek; Bunalımlı bir hayat yaşayan ve intihar eğilimi olan Amerikalı Arthur Brennan (Matthew McConaughey) insanların intihar etmek için gittiği Japonya Fuji Dağı yakınlarındaki Aokigahara Ormanı’na gider. Bu sırada aynı amaçla oraya gelmiş, ancak başarısız olduktan sonra ormanda kaybolmuş Takumi Nakamura (Ken Watanabe) ile karşılaşır. İki adam ormanda ilerlerken kendilerini sorgulayacak, bu yolculuk Arthur’un yaşamına ve karısı Joan’la ilişkisine yeni bir gözle bakmasını sağlayacaktır.

 Moana

Daha önce Prenses ve Kurbağa, Define Gezegeni ve Herkül filmlerini birlikte yöneten Disney’in gedikli isimleri John Husker ve Ron Clements, bu defa izleyiciyi şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor. Maceraya düşkün genç bir kadının, efsanevi bir adaya yaptığı yolculuğu anlatan filmde, genç kadın ile yarı tanrı Maui’nin başlarından geçenler anlatılıyor. Antik Polinezya’da, Maui’nin yaptığı korkunç bir lanet, çılgın bir Chieftain’in kızının adasına ulaştığında, Moana, Okyanus’un çağrısına cevap vererek işleri düzeltmek için yarı-tanrıyı arar.

tr_TRTurkish