5R – İtalya’da İtalyan Mutfağını Öğrenmek İçin 5 Okul

Seyahat anlayışını yeni şeyler öğrenmek üzerine kuranlar için dünyanın her yerinde türlü türlü olanaklar var. Seyahat ve öğrenmek kimileri için kulağa sıkıcı gibi gelse de ikisini birleştirmek ve sonunda belki de mükemmel bir aşçı olarak geri dönmek mümkün. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ve farklı bir ülkenin keyfini sürmek de cabası…

Bugün İtalya’da biraz zaman geçirmek isteyenler için 5 aşçılık okuluna göz attık.

Casa Artusi (Forlimpopoli)

Casa Artusi

Bu yemek okuluna adını veren Pellegrino Artusi, yaygın olarak modern İtalyan mutfağının babası olarak kabul edilir. 1891 yılında, onun magnum opusu olan, ilk İtalyanca yemek kitabı Science in the Kitchen and the Art of Eating Well’i yayınladı. Kitabın son baskısı 790 tarif ve yirmi yılda bir araya getirilen kısa hikâyeler içeriyor. Bugün, ülke genelindeki şefler için o bir başvuru kitabı.

İtalyan ev pişirme sanatı ustası Casa Artusi Forlimpopoli’de. Adını Artusi’nin yardımcısı Mariette’den alan bir Associazionedelle Marietteevi var. Burada kadın şefler öğrencilere taze makarna ve piadina da dâhil olmak üzere İtalyan ev mutfağının temelini öğretiyor.

Tuscan Women Cook (Montefollonico, Toskana)

Tuscan Women Cook

Tuscan Women Cook’daki öğretmenler geleneklere uygun, yerel tarifler, malzemeler ve mutfak hakkında en fazla şey bilen insanlar: Yerli kadınlar. Öğrenciler, gerçek bir kültürel olaya dâhil olurlar. İngiliz bir tercüman yardımıyla İtalyanca aile tariflerini öğrenir ve yerel bir mutfak atmosferinde deneyin kazanırlar. Sabah sınıfları yerel evlerdeki gösterileri, farklı alanlardaki esnaf, festivaller ve pazarları ziyaret etmeyi içerir.Standart gnocchi ve tagliatelledendaha fazlasını yapmayı öğreneceğiniz makarna sınıfını mutlaka deneyin.Bölgeye özgü pici, kalın yumurtasız erişte de menüde bulunmaktadır.

Badia a Coltibuono (Chianti)

Cooking Courses, Badia a Coltibuono

Yemek kitabı yazarı Lorenza de Medici’nin kurduğu Badia a Coltibuono, yirmi yıldır otantik İtalyan mutfağının sırlarını öğrencilerine öğretmeyi misyon edinmiş. Floransalı bir şef ve restaurant sahibi olan Benedetta Vitali, bugün Medici’nin izinden giderek, geleneksel mutfağın kitaplarını yazmaya ve okuldaki kurslarda bunları öğretmeye devam ediyor. Mutfağı ağırlıklı olarak okulun bahçesindeki sebze ev otlardan etkilenmektedir. Bonus olarak öğrenciler, basit tarif ve menü örneklerini basılı olarak evlerine götürebilir.  Belki de pişirme sınıflarından daha etkileyici olan şey okulun yeridir. Sınıflar, Mart ve Kasım ayları arasında Badia a Coltibuono adındaki, neredeyse bin yıllık bir manastırda gerçekleşir.

Acquolina (Venedik)

Acquolina

Acquolina’da sınıflarsınırlı sayıda öğrenci kabul eder. Bu sayede herkes şef MarikaContaldı’yla iletişim halinde olabilir ve uygulamalı deneyim kazanır. Okul gerçekte, bir butik otelle birlikte onun ailesinin mülkü. Bu yüzden, yemek pişirmeyle ilgili sorunların için uzağa gitmene gerek kalmıyor. Tam bir Venedik mutfağı deneyimi için, tam günlük kursa kaydolmak gerekiyor. Öğrenciler, taze balık ve sebze satın almayı öğrenecekleri antik yiyecek pazarlarından başlıyor. Sonra da meze ve şarap tadımı, özel bir tekne yolculuğu ve görkemli bir öğle yemeği hazırlayacakları bir pişirme sınıf ile devam ediyorlar.

Soul of Sicily (Noto)

Soul of Sicily

Her seviyeden şefler, güneydoğu Sicilya yemeklerini pişirmeyi öğrenmek için Sicilya Soul’a geliyor.Çoğu kurs bir hafta sürüyor ve organik malzemelerle yemek pişirmeyi öğrenmekten daha fazlasını içeriyor. Okul programın bir parçası olarak mutfak deneyimleri de sunuyor. Zeytinliklerle çevrelenen piknik alanında şarap uzmanlarıyla tam gün eğitim ve tadım gibi… Öğrencilerin aynı zamanda profesyonel mutfak şeflerini izleme ve onlardan ders alma gibi şansları da var. Sicilya mutfağının gerçek âşıkları için Soul of Sicily şu aralar profesyonel bir gelişmiş pişirme programı düzenliyor.

tr_TRTurkish