5R – Hindistan Gezisinde Ziyaret Edebileceğiniz 5 Antik Tapınak

Lad Khan Tapınağı, Aihole, Karnataka

Lad Khan Tapınağı Chalukya hanedanının kralları tarafından 5. Yüzyılda inşa edildi. Yapının mimari tarzına Panchayatana adı veriliyor. On adet ayağa ve bir merkeze sahip bu tapına Tanrı Şiva’ya adanmıştır. Yapının adı Lad Khan’la ilgili, orada yaşayan bir prensten bir dilenciye ait olmasına kadar birçok teori vardır.

Lad Khan Temple | © Mukul Banerjee/WikiCommons

Kailashnath Tapınağı, Ellora

Tek bir kayaya oyulmuş devasa ve etkileyici bir bina olan Kailashnath ya da Kailasa tapınağı Ellora mağaransın çarpıcı 34 mağarasından 16.sıdır. Yapının 8. Yüzyılda inşa edildiğine inanılmaktadır. Bu muhteşem tapınak Pallava tarzında yapılmıştır.

Kailashnath Temple | © Ramkumar TD/WikiCommons

Tungnath Tapınağı, Uttarakhand

3680 metrede yer alan tapınak dünyadaki en yüksek Shiva tapınağıdır. Tapınağın kökeni ile ilgili tarihler belirsizdir ama inanılan efsane, Tanrı Shiva’dan af ve hürmet dileyen Hint mitolojik kahramanları Pandavalar tarafından inşa edildiğidir… Tapınak sıradışı şekilde küçük boyuttadır ve içine ancak on kişi girebilmektedir. Siyah kayadan yapılan tapınağın inşa tarzı Kedarnath’daki tapınağa benzer.

Tungnath Temple | © Varun Shiv Kapur/WikiCommons

Adi Kumbeswarar Tapınağı, Tamil Nadu

Görkemli Adi Kumbeswarar Tapınağı, sonraki krallar tarafından daha sonradan yapılan eklemeler ve değişikliklerle, Chola hanedanı tarafından 7. yüzyılda inşa edildi. Kompleks 2800 metrekarelik bir alana dağınık şekilde yayılmıştır. Doğu tarafındaki 11 katlı uzun kule 40 metre yüksekliğindedir. Şubat ve Mart aylarında gerçekleşen Masi Magam festivali törenle kutlanır.

Adi Kumbeswarar Temple | © Arian Zwegers/Flickr

Badami Tapınakları, Karnataka

Hindu, Jain ve Budist mağara tapınaklarının ilginç bir karışımı olan Badami Tapınakları 6. Yüzyılda inşa edilmiştir. Yapının mimari tarzı Chalukya’dır. Tamamı el yapımı Badami kumtaşındandır. Altı mağara vardır. İlk üçü Hindu mitolojisini temel alır. Dördüncüsü Jainizme adanmıştır ve beşincisi Budist mağarasıdır. Altıncı ve Hindu olan ise 2015 yılında keşfedilmiştir.

Badami Cave Temples | © Sanyam Bahga/WikiCommons

içeriğin hazırlanmasında theculturetrip.com sitesinden yararlanılmıştır.

kapak fotoğrafı: Adrian Sulc/WikiCommons

tr_TRTurkish