5R- Eylül Ayı İçin 5 Okuma Önerisi

Neşeli ilkbaharın faklı mizaca sahip kardeşi hüzünlü sonbahar geldi. Her ne kadar havalar yaz devam ediyor dese de adı Eylül olan bir ay, insanı yoğun duygularla sarmalar, şehirler kalabalıklaşsa da yalnızlık hissi kapıyı çalar ve kitaplar daha bir dost görünür gözümüze. Vakti geldi diyelim ve Eylül ayında okumak için seçtiğimiz 5 kitabı listeleyelim.

Hayfa’nın Kırık Parçaları

Hulud Hamis, Hayfa’da, yani işgal altındaki Filistin’de geçen ilk romanında, bu şehrin canlı hayatı içinde hem Filistin kimliğine dair sorunlara aşk, cinsellik gibi birçok karmaşık konuya feminist ve has edebiyatçılara mahsus bir bakış açısıyla yaklaşıyor. HULUD HAMİS / GÜLDÜNYA YAYINLARI / 190 Sf.

Kuyu

Catherine Chanter, Kuyu kitabında Ruth ve Mark çiftinin, şehrin krizlerinden kurtulup cennet hayallerini bir çiftlikte yani Kuyu’da yakalama arzularını anlatıyor. CATHERINE CHANTER / YAPI KREDİ YAYINLARI/ 360 Sf.

Göbeklitepe

Karl W. Luckert sadece Göbeklitepe’nin sembollerinin ne anlama geldiklerini, mimari yapıyı anlatmıyor; neolitik çağ insanının araç ve gereçlerini, yaşam eğilimlerini, gizemlerini, din anlayışlarını, avcı toplumunun davranış biçimlerini irdeleyerek bir insanlık tarihi çalışması sunuyor. KARL W. LUCKERT / ALFA YAYINLARI / 420 Sf.

Dilek Evi

Rudyard Kipling’in Dilek Evi, Babil Kitaplığı serisinden çıktı. Jorge Luis Borges, Kiplig için şöyle diyor: “İmgelem gücü, ince ustalığı, seslerin inceliklerini sezebilme yeteneği, sözcükleri ekonomik bir biçimde kullanışı ve dürüstlüğü aynı derecede takdire değer özellikleridir.” RUDYARD KIPLING / KIRMIZI KEDİ YAYINLARI / 148 Sf.

Çocukların Eylül’ünü de unutmamak gerek.

Dondurmam Tılsım

müge iplikçi dondurmam tılsım ile ilgili görsel sonucu

 

Zeytinliklerin yok edilmesi ve maden kazaları gibi üzücü konulara, umut ve sevgi dolu bir pencereden bakan İplikçi, yaşamı ve dayanışmayı yüceltiyor. Çocuklar için kaleme aldığı kitabında zengin dil kullanımı ve gerçekçi karakterleriyle dikkati çekiyor. MÜGE İPLİKÇİ / GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI / 96 Sf.

 

 

tr_TRTurkish