5R- Dünyanın sıra dışı renklere sahip 5 yeri

Pandemi bitecek, biraz da param olursa bir yerlere giderim diye hayaller kuruyorsanız ve renkler sizi cezbediyorsa aşağıdaki 5 yer ilginizi çekebilir.

Lake Retba, Senegal
Retba Gölü, Senegal

Dünya’da çok sayıda renkli dağlar, su kaynakları ve bitkiler var. Bunlardan biri olan Senegal’deki gizemli pembe göl Retba, dünyanın en güzel yerlerinden biri olarak kabul edilir; kar beyazı kıyılar ve pembe sular. Tuzda yaşayan eski siyanobakteriler nedeniyle, bu göl çok sıra dışı bir renge sahip.

Rainbow Mountains, China
Gökkuşağı Dağları – Çin

Bu renkli kayalar, Çin’in Gansu eyaletinde bulunmaktadır ve aslında kırmızı kumtaşlarıyla Kretase döneminin konglomeralarından başka bir şey değildir. Araştırmalar buranın yaklaşık 100 milyon yıl önce devasa bir kapalı havuz olduğunu gösteriyor ve buradaki suda silt vardı. Küresel yüksek sıcaklıkların bir sonucu olarak havuz kurudu ve tortu oksitlenerek pas rengini aldı.

Fly Geyser, USA
Fly Geyser, ABD

Amerikadaki yapay Fly Geyser, her yıl binlerce turisti çeken kalıcı bir termal kaynaktır. Başlangıçta bir kuyu olarak düşünülüyordu ama çalışma bittikten sonra yer altından doğal tepkiler başladı ve bu doğal mucizenin oluşmasına yol açtı.

Waitomo Caves, New Zealand
Waitomo Mağarası, Yeni Zelanda

Bu mağaralar, güzelliğiyle herkesi büyülerken bu mağaraları ziyaret ettiğinizde, yüzyıllar önce doğa tarafından yaratılmış karmaşık kireçtaşı oluşumlarını ve tuhaf yolları görürsünüz. Ancak dikkat çeken sadece kireçtaşı oluşumları değildir; bu yerde yaşayan “sakinler” dünyanın her yerinden insanların ilgisini çekiyor. Mağaranın dehlizlerine akın eden ve yıldızlı gökyüzünü oluşturan binlerce ateşböceğinden bahsediyoruz.

Hitachi Seaside Park, Japan
Hitachi Seaside Park, Japonya

Japonya’ya bir gezi planlıyorsanız Hitachi Sahil Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın. Burası sadece birkaç yüzyıl önce askeri bir üstü, ama şimdi laleler, gelincikler, nergisler, zambaklar, kochias ve sakuralarla dolu bir manzara parkına dönüştü. 100 hektardan fazla olan alan, mevsime bağlı olarak birbirinin yerini alan gerçek çiçek mevsimlerini temsil ediyor.

tr_TRTurkish