5R- Dünya genelinde ziyaret edebileceğiniz 5 büyük yazar evi

Nerede yaşayıp çalıştığını gördüğünüzde yaratıcı bir insan hakkında neler keşfedebilirsiniz? Yazarların evleri: doğdukları yerler, en ünlü eserlerini nerede yazdıkları ve nerelerde öldüğü size onlar hakkında fikir verebilir.
Emily Dickinson’un Devon’da Greenway’e, 1.800 şiir yazdığı Massachusetts çiftlik yerinden Agatha Christie’nin evi olan ‘dünyadaki en güzel yer’ diyen ev, dünyanın dört bir yanından ziyaret edebileceğiniz en iyi 13 yazarın seçkisidir.

Vladimir Nabokov’un Rozhdestveno’daki müze evi, Siverskaya, Rusya

Nabokov, Rusya’nın en seçkin aristokrat ailelerinden birine mensuptu. Çocukluğunun geçtiği 47 Bolshaya Morskaya Caddesi’ndeki büyük “St Petersburg” evini “dünyadaki tek ev” olarak tanımlardı. 1916’da sadece on altı yaşındayken, Rozhdestveno’daki 18. yüzyıldan kalma konağı amcasından devraldı ancak ailesi devrimden bir yıldan kısa bir süre sonra kaçtığı için onun tadını çıkarma fırsatı bulamadı. Nabakov, Rusya’ya hiç geri dönmedi ve çocukluk evlerini bir daha göremedi, fakat bugün her iki ev de edebi mirası için müze haline getirildi.

Rozhdestveno Manor in Leningrad Oblast

fotoğraf: Pavlikhin

Agatha Christie’nin evi, Greenway, Devon, İngiltere

Toryau’da doğup büyüyen Agatha Christie, hayatını Greenway’de geçirdi. Yazar yapıyı, “1780 ya da 90’lı yıllara ait, ormandan aşağı Dart’a doğru bakan, çok sayıda ağaç ve çalıyla beyaz George dönemine ait ev,” olarak tanımlıyordu: “İdeal bir ev, bir rüya evi,” diyordu. 1938’de satın aldığı ev 1976’daki ölümüne kadar bir tatil cenneti haline geldi ve aynı zamanda hikâyelerinin bir kısmını kurguladığı bir ortam oldu.

fotoğraf: Harry Mitchell

Mark Twain Evi ve Müzesi, Hartford, Connecticut, ABD

Mark Twain (diğer adı Samuel Langhorne Clemens), yüksek Gotik tarzda bir Victoria canlı örneği olan Connecticut’taki evini ‘kısmen buharlı gemi, kısmen ortaçağ kalesi ve kısmen guguklu saat,’ olarak tanımlandı. Twain ve eşi tarafından tasarlanan ve 1874 yılında inşa edilen ev, hem Huckleberry Finn’in Maceraları hem de Tom Sawyer’ın kaleme alındığı yer. Para sıkıntısı Twain’in evini 1891’de terk etmesine neden oldu ama bu yer hakkındaki sevgisi inkâr edilemezdi. Bugün evi sanal bir turla da gezmek mümkün.

fotoğraf: Scott Rettberg

Gabriel Garcia Marquez Evi ve Müzesi, Aracataca, Kolombiya

Güney Amerika’nın en büyük yazarının kurgusunun Aracatada embriyonik bir başlangıcı vardı. Marquez’in ailesi, büyükbabasının düelloda bir adam öldürmesi yüzünden duyduğu pişmanlıktan kurtulabilmesi için buraya 1910’da taşındı. Küçük nehir kasabasında yazar bolca okumaya başlamadı ve romanlarını zenginleştiren iyi ve kötü ruhlarla burada karşılaştı. Orijinal ev bir fırtınada yok oldu, ancak sekiz oda, yazarın hatıralarıyla doldurularak edebi bir ziyaret yeri olarak 2010 yılında yeniden inşa edildi.

Gabriel Garcia Marquez Museum

fotoğraf: Jaeil Jin via Facebook

Katherine Mansfield’ın Doğduğu Ev, Thorndon, Wellington, Yeni Zelanda

34 gibi erken bir yaşta trajik şekilde ölümüne rağmen, Katherine Mansfield bugün hala Yeni Zelanda’nın en ünlü yazarı olmaya devam ediyor. 1888’de doğan yazar ana vatanında fazla vakit geçiremedi ve ailesi 1903’te Londra’ya taşındı. Mansfield, ömrünün kalan kısmında Avrupa’yı dolaştı. Ancak ilk beş yılı, Wellington’da okyanus kıyısında, mütevazı, beyaz, iki katlı bir evde geçirdi. Yazarın bu yeri çok sevmediği ‘karanlık küçük kubbe deliği’ ve ‘korkunç küçük bir domuzcuk evi’ olarak tanımlamasından anlaşılıyor ancak, burada yaşadığı anıları ve deneyimleri, ünlü kısa metinlerine yansıdı (Prelude, The Dolls ‘House ve The Wind Blows gibi öyküler). Bugün ev orijinal haline geri döndü ve Mansfield’ın kendi eşyalarını içeren büyüleyici bir koleksiyonu içeriyor.

Katherine Mansfield’s Birthplace, Thorndon, Wellington

fotoğraf: Katherine Mansfield Evi koleksiyonundan

Kapak fotoğrafı: Dylan Thomas’ın Galler’deki evi

theplaces.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish