5R – Canlanan Kitap Karakterlerini Anlatan 5 Film

Birbirine benzer konular işleyen birçok film var ve her birinden ayrı bir tat almak mümkün. Aşağıdaki beş film de canlanan roman karakterlerini konu alan filmler. Kimisi fazla benzer kimisi ise ortak temaya rağmen farklılaşmayı başarmış bu beş filme göz atabilirsiniz.

1 – Hayalimdeki Aşk- Ruby Sparks (He Loves Me)

Jonathan Dayton ve Valerie Faris’in yönetmenliğini yaptığı filmde, Calvin (Paul Dano) kariyerinin başlangıcında olağanüstü bir başarı kazanmış genç bir roman yazarıdır. Ancak bu aralar hem iş hem de aşk yaşamında sorunları vardır. Sonunda, önemli bir ilerleme kaydeder ve kendisine ilham veren Ruby isminde bir karakter yaratır. Calvin bir hafta sonra Ruby’yi (Zoe Kazan) odasındaki koltukta otururken bulur. Kelimelerinin canlı ve nefes alan bir insana dönüşmesi Calvin’i şaşkınlığa düşürmüştür.

2 – Mürekkep Yürek (Inkheart)

Yönetmenliğini Iain Softley’nin yaptığı filmde, 12 yaşındaki Meggie (Eliza Hope Bennett), tıpkı babası Mortimer “Mo” Folchart (Brendan Fraser) gibi bir kitap kurdudur. İkisinin, ortak bir özellikleri daha vardır: Yüksek sesle kitap okudukları zaman, kitapta yazanları canlandırıp gerçek dünyaya getirme yeteneği! Ama bu çok da tehlikeli bir yetenektir: Çünkü canlanıp kitap sayfalarından çıkan her karaktere karşılık, gerçek hayattan biri kitabın içine kaçmaktadır. Mo ve Meggie ikinci el kitap satan bir dükkanda gezinirken, Mo bir kitabın içinden tanıdık sesler geldiğine şahit olur. Bu, Ortaçağ şatoları ve garip yaratık çizimleri ile dolu “Inkheart”tır.

3 – Bünyamin

Yönetmenliğini Serdar Gözelekli’nin yaptığı filmde, Hayal, yazarlık kariyerini devam ettirmek isteyen ve yayıneviyle yaptığı sözleşme nedeniyle bir roman teslim etmesi gereken bir yazardır. Fakat bir türlü romana dikkatini verip, yazamaz. İşlerin çıkmaza girdiğini düşündüğü sırada Bünyamin adlı bir adamın hikâyesini yazmaya başlar. Bu hikâyeye göre Bünyamin işsiz, hayatı da dağınık bir adamdır. Bir sabah telefonu çalar ve herhangi bir başvuru yapmamış olmasına rağmen, Vay Yayıncılık adlı bir yayıncılık şirketi tarafından iş görüşmesine davet edilir ve işe alınır! Şirket çalışanlarından Deniz’e hayran ve âşık olması ise gecikmez. Fakat bir kapının altından süzülen ışıkla Hayal’in ta kendisiyle karşılaşması olayları bambaşka bir boyuta taşıyacaktır.

4 – Aşk Kasabaya Gelince  (The Town That Came A-Courtin)

Yönetmenliğini David Winning’in yaptığı Aşk Kasabaya Gelince filmi, tipik bir romantik komediden çok daha fazlası olarak karşımıza çıkıyor. Bliss kasabasında yaşayan bir gazetecinin öyküsünü anlatan film, bir gün yazar olmaya ve kitap yazmaya karar veren aynı karakterin; bu kez yarattığı karakterleri kasabada görmesini konu alıyor. Yazdığı ve yarattığı her karakterin canlanması ise, hem çekici karakterler yarattığından şaşırtıcı ve ilginç hem de korkutucu bir hal alıyor.

5 – Lütfen Beni Öldürme (Stranger Than Fiction)

On yıl süren zahmetli bir çalışmadan sonra, romancı Karen Eiffel, en iyi kitabını tamamlamak üzeredir. Önündeki tek sorun, ana karakteri Harold Crick’i nasıl öldüreceğini bulmaktır. Yazar, Harold Crick’in gerçekte yaşadığını ve sözcükleri yazdığı anda olayları yaşadığını bilmemektedir. Şaşkına dönen Harold, yazarın aklındakileri duyup romanın ve kendisinin sonunu değiştirmesi gerektiğini anlar. Filmin yönetmeni Marc Forster.

What's your reaction?

tr_TRTurkish