5R- Bukalemunlar Hakkında 5 Renkli Gerçek

Bukalemunlar en çok şişkin gözleri ve renk değiştirme kabiliyetleri ile bilinir. Aslında, renkli dönüşümleri o kadar ikoniktir ki, “bukalemun gibi” terimi genellikle ortama, olaylara uyum sağlamada iyi olan birini tanımlamak için kullanılır. Ancak bukalemunlar, çoğumuzun sandığı gibi kamuflaj ustaları değildir. Renk değişiklikleri, kur yapma ve sosyal etkileşimlerle ilgili tamamen farklı amaçlara hizmet eder.

Bu büyüleyici kertenkeleler hakkında daha az bilinen bazı gerçeklere daha yakından bakalım.

200’den fazla bukalemun türü var ve bunların yaklaşık üçte ikisi, Afrika’nın güneydoğu kıyılarındaki Madagaskar’da bulunur.

Parsons Chameleon, Madagascar
Paul Souders / Getty Images

Bukalemunlar, yaşadıkları ağaçlarda ve çalılıklarda gezinmelerine yardımcı olmak için ayak parmaklarına ve kuyruklarına güvenirler. Bukalemunların beş parmağı farklı aralıklarla yerleştirilmiştir. Hareket ederken bu parmak gruplarını dalları kavramak için başparmak ve parmak gibi kullanırlar. Çoğu bukalemun ayrıca, tırmanırken nesneleri tutmak için kullanabilecekleri kavrayıcı kuyruklara sahiptir.

Veiled Chameleon
Tim Platt / Getty Images

Bukalemunlar renkleri kendilerini kamufle etmek için değiştirmez. Araştırmalar, ruh halleri ve sosyal etkileşimleri nedeniyle renk değiştirdiklerini öne sürüyor. Erkekler, kur sırasında kadınları etkilemeye çalışmak ya da saldırganlık gösterisiyle diğer erkekleri uyarmak için parlak renklere dönüyorlar. Bazı araştırmalar da bukalemunların vücut sıcaklıklarını düzenlemek için renk değiştirebileceğini öne sürüyor.

Two Chameleons are Fighting
Dissoid / Getty Images

Panoramik görüşe sahipler. Bukalemun gözleri sürüngenler arasında eşsizdir. Göz bebekleri için çok küçük, yuvarlak açıklıkları olan pullu koni şekilli göz kapaklarına sahiptirler. Bukalemunlar aynı anda iki farklı şeye odaklanmak için her bir gözü ayrı ayrı döndürebilir.

Green chameleon portrait
SensorSpot / Getty Images

Yapışkan ve süper hızlı dilleri var. Bir bukalemunun dili, vücudunun yaklaşık iki katı uzunluğundadır. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre bukalemunun dili, dil kaslarını serbest bırakma gücü sayesinde şimşek hızında geri tepme ile açılıyor. Rhampholeon spinosus’un dili, yerçekimine bağlı ivmeden 264 kat fazla bir zirve ivme üretiyor. National Geographic’teki bir bilgiye göre; eğer bir araba olsaydı, bukalemunun dilinin saniyenin 1 / 100’ü kadar bir sürede saatte 0’dan 97 kilometre hıza çıkabilirdi.

Panther Chameleon Extending Its Tongue
Joe McDonald / Getty Images

treehugger.com

tr_TRTurkish