5R- Avustralya’da, Aborjin kültürüne ait 5 önemli yer

Binlerce yıldır varlığını sürdüren Avustralya kıtası birçok yerli halka ev sahipliği yaptı. Kıtanın doğası büyüleyici ve benzersiz, aynı zamanda folkloru da ihmal edilemeyecek kadar zengin. Kıtanın tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, ziyaret etmeyi düşünebileceğini birçok alan var. Aşağıda en önemlilerini bulacaksınız.

 Uluru

Uluru
Source

Avustralya Aborijin kültüründe Uluru şüphesiz en kutsal yerlerden biridir. “Kaya”, binlerce yıl boyunca törenlerin merkezi olan bir monolit ve artık ziyaretçilerin tırmanması yasaklanmıştır. Uluru folklor bilimi için uzun zamandır önemlidir. Yerel toplumun atalarının ruhlarının Uluru’da yaşadığına inanışı sürmektedir.

Mungo Gölü

thoughtco.com

Bin yıl önce kuruyan Mungo Gölü sadece arkeologlar için değil, aynı zamanda yerel toplum için de önemlidir. Aynı adla popüler bir korku filmi de vardır.

Şeytan Havuzu

Liza Bachko/Flickr

Efsaneye göre, kaçak genç bir gelin olan Oolana’nın hayatının aşkıyla evlenmesine izin verilmez ve bu yüzden uçurumdan atlar. O zamandan beri erkekleri mezarı olan göle çeker. Son 80 yılda, 17 erkek burada boğuldu ve onların “ziyarete gelip sonsuza kadar kaldıklarına” inanıldı. Bu Aborijin efsanesi şüphesiz ürkütücü. Ama yerin güzelliği çoğu zaman korkuyu yeniyor. Şu an görmek isteyenler çevrimiçi turlar satın alıyor.

Güney Avustralya Müzesi

Source

Avustralya tarihi ve Aborijin folklorunu vahşi doğada öğrenmek size zor geliyorsa Güney Avustralya Müzesi bizzat ya da çevrimiçi olarak ziyaret ederek pek çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Resimlerden bumeranglara kadar  Avustralya tarihini tanımlayan en geniş koleksiyona sahip müze, Aborijin kültürünün maneviyatını öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Black Mountain (Kalkajaka)

theculturetrip.com

Dağın görkemi düşünüldüğünde, Avustralya Yerli halklarının tarihindeki en kutsal yerlerden biri olması şaşırtıcı gelmiyor. Black Mountain’ın Aborijin adı olan Kalkajaka, “mızrak yeri” anlamına geliyor. Dünyaca tanınan bu siyah granit dağ, aynı zamanda yerel halklar için dini öneme sahip dört alana ev sahipliği yapıyor.

unusualplaces.org

tr_TRTurkish