5R- Aralık Ayı Film Önerileri

Aralık ayında sinemaseverleri salonlarda onlarca yeni film bekliyor. Bunlardan 5 tanesini seçtik ve işinizi bir nebze olsun kolaylaştırmaya çalıştık. İyi seyirler.

I Daniel Blake

Daniel Blake, New Castle’da yaşayan bir marangozdur. Fakat sağlık durumu nedeniyle çalışamamaktadır. Sistemin çarpıklığı nedeniyle devlet yardımı da alamaz ve iş aramak zorunda kalır. Daniel bu zorlu süreçte bir anne ve onun çocuklarıyla dostluk kurar. Kendisi gibi bozuk sistemle ve boğucu bürokrasiyle mücadele eden ve iki çocuğuna tek başına bakan genç Katie ile yoldaş olacaktır. Paul Laverty’nin senaryosunu yazdığı ve Ken Loach’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini Dave Johns ve Hayley Squires paylaşıyor.

Nocturnal Animals

Susan Morrow, 20 yıl önce yazar eşi Edward Sheffield’ı terk eder. İkinci evliliğinde ise bir doktorun eşi olarak normal, mutlu bir hayat sürmektedir. Bir gün posta kutusunda eski eşinin hiç yayımlanmamış olan ilk romanının taslağını bulur. Eski eş kendisinin “fikrini” sormaktadır. Susan, bir matematik profesörü olan eski eşi Tony’nin ailesi ile çıktığı bir yolculuğu anlatan “Noctural Animals” adındaki bu kitabı elinden bırakamaz. Tony’nin ailesinin hayatı berbat bir hale geldikçe Susan da geçmişini hatırlayacaktır. Bu tehlikeli duygular onun geleceğini kemirecek ve hayatı tamamıyla değiştirecektir…
Austin Wright’ın 1993 tarihli “Tony ve Susan” romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda A Single Man (2009) filminden tanıdığımız Tom Ford oturuyor. Senaryosunu da Ford’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda ise Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher ve Armie Hammer gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Sing

Despicable Me, Lorax ve Minions gibi filmlerle tanınan Illumination’ın yapımını üstlendiği Sing‘de yıldızlarla dolu seslendirme kadrosu da dikkat çekiyor.

Garth Jennings’in yazıp yönettiği Sing‘de bir tiyatro salonu sahibi olan koala Buster Moon’un başlattığı bir müzik yarışmasına katılan onlarca amatör müzisyeni izleyeceğimiz filmde birçok hit şarkıyı da Reese Witherspoon, John C. Reilly, Seth MacFarlane ve Scarlett Johansson gibi isimlerin seslerinden dinleyeceğiz. Ayrıca filmin ana karakteri olan Buster Moon’u seslendiren isim de Matthew McConaughey.

21 Aralık’ta gösterimde olması planlanan Sing‘in ilk fragmanını aşağıda görebilirsiniz.

 La La Land

Oyuncu olabilme hayaliyle yanıp tutuşan Mia (Emma Stone) ile klasik cazı günümüzde sürdürmeye çalışan Sebastian (Ryan Gosling) trafiğin sıkışık olduğu bir gün tanışırlar. İkisinin de hayallerinin gerçeğe dönüşmesi imkânsız gibidir. Ancak büyük cesaret gerektiren hayalleri ve aralarında başlayan aşk, ikiliye adeta büyülü bir dünyanın kapılarını açacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda Damien Chazelle oturuyor.

From the Land of the Moon – Mal de Pieres,

İkinci Dünya Savaşı sonrasında bir Avrupa yaşamı veriliyor. Gabrielle, aile baskılarına daha fazla dayanamayarak çiftçi olarak hayatını sürdüren ve İspanyol olan Jose ile evlenmiştir. Jose, kendisine karşı oldukça dürüst ve sevgi doludur ve dışarıdan bakıldığında aslında her şey yolunda gitmektedir. Ancak Gabrielle bir türlü kendisini bu hayata ait hissedemez ve mutsuzluğa doğru sürüklenir. Tam her şeyden ümidini kestiği ve artık mutlu olamayacağını düşündüğü anlarda, Andre ile tanışacak, aşkı yeniden bulduğunu o an anlayacaktır. Birbirlerine olan duyguları gittikçe büyür ve artık ayrılmanın imkânsız olduğuna karar verdikleri anda kaçmayı planlarlar. Ancak hiçbir şey planladıkları gibi gitmeyecektir. Hayat şartları, savaş sonrası ülkenin durumu ve aileler gibi birçok etken birlikte olmamaları adına önlerine çok engel çıkaracaktır. Bir aşkın ve yeniden hayat kurma çabasının mücadelesi en açık şekli ile gözler önüne serilmektedir. Marion Cotillard, Louis Garrel, Alex Brendemühl, Brigitte Roüan ve Victoire Du Bois filmin başrollerini üstlenirken, yönetmen koltuğunda  Alain Attal oturmaktadır.

İçeriğin hazırlanmasında listelist, beyazperde, sinemalar ve vizyonfilmi sitelerinden faydalanılmıştır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish