5R – Alice Cooper 70 Yaşında

Rock dünyasının en çok konuşulan ve en renkli kişiliği 70 yaşına bastı.

4 Şubat 1948’de Detroit’de dünyaya gelen “Vincent Damon Furnier” altmışlı yılların sonunda Alice Cooper olarak rock sahnesinde boy göstermeye başladığından bu yana sayısız ilke imza atan, yenilikçi ve ezber bozan  kişiliğiyle özel bir yere sahip.

Müzikal üretkenliğinin yanı sıra Alice Cooper denildiğinde akla gelen ilk özellik uzak ara sahne şovları olur. Cooper, sahnede denenmiş her türlü teatral aksiyonun ilk ortaya koyucuları arasında her dönem en başta yer almış, makyaj tarzıyla da hem çağdaşları hem de sonraki nesillere ilham kaynağı olmuştur. Özellikle, korku temasının rock müziğin çeşitli branşlarında en çok kullanılan konu olmasında rolü büyüktür.

Cooper, birçok özelliğiyle Metal’in babası olarak kabul edilir. Yetmişlerin başında “Killers”, “School’s Out” ve “Billion Dollar Babies” ve seksenlerden doksanlara geçerken “Raise Your Fist And Yell”, “Trash” ve “Hey Stoopid” albümleriyle birçok nesili aynı anda elinde tutan dev isimlerden biridir.

Son albümü “Paranormal” ile 2017 yılının hatırı sayılır çalışmalarından birine imza atan Alice Cooper’ın 70. yaşını en bilinen beş şarkısıyla kutlamak yerinde olacaktır.

tr_TRTurkish