512 yaşındaki köpekbalığı Dünya’nın en yaşlı canlı omurgalısı

Danimarkalı bilim insanları, dünyanın en yaşlı omurgalı canlısı olan 512 yıllık bir Grönland köpekbalığı keşfettiklerini düşünüyorlar.

Grönland köpekbalığı, yaklaşık 5 buçuk metre boyunda köpekbalıklarının olduğu Kuzey Atlantik ve Kuzey Buz denizlerini dolaşan bilim insanları tarafından bulundu.

Danimarkalı bilim insanları, Grönland köpekbalıklarının yılda yaklaşık bir santimetre gibi yavaş bir periyotta büyüdüğünü göz önüne alarak, köpekbalığının birkaç yüzyıl yaşında olduğundan emin oldular.

Bu köpekbalığı türü, Kuzey Atlantik ve Kuzey Kutup Okyanuslarının soğuk sularında yaşıyor; Grönland çevresindeki denizler de dahil olmak üzere Doğu Kanada’dan Norveç Denizine kadar uzanan bölge. Grönland köpekbalıkları, hayatlarının çoğunu okyanusta, derinliği yaklaşık 2 kilometre olan derinlerde geçiriyorlar ve başka balıklarla besleniyorlar.

Grönland köpekbalığının tüm omurgalı türler arasında en uzun ömrüne sahip olduğu biliniyordu, ancak bu yeni köpekbalığı, 2016’da bulunan 400 yaşındaki Grönland köpekbalığının yaşını da geçti.

https://www.instagram.com/p/BTw4IZVFypB/

https://www.instagram.com/p/Ba2QKc5HKH4/

Fotoğraf: WaterFrame/Alamy Stock Photo

http://arousaled.com

tr_TRTurkish