300 bin tekil bileşenden oluşan çok kapsamlı bir sanat eseri “Astrocyte”

Çok disiplinli sanatçı ve mimar Philip Beesley sanat eserlerinde çok geniş bir dizi teknoloji ve sistemi bir araya getiriyor ve açıklamalara yasal açıdan meydan okuyorlar, bunun yanı sıra bu genişleyen etkileşimli enstalasyonlarla karşılaşmanın ani etkisi içten ve ihtişamlı.

Sanatçı Astrocyte adlı son çalışmasında; kimyayı, yapay zekâyı ve izleyicilerin varlığına cevap veren canlı bir mimari oluşturmak için kullandığı kapsamlı bir ses manzarasını birbirine bağladı. Parça 300 bin tekil bileşenden oluşuyor.
Parça, ayrıca bir tür kimyasal kaplama oluşturmak için yağ, inorganik kimyasallar ve diğer çözeltilerin bir kombinasyonunu içeren 3 boyutlu baskılı aydınlatma bileşenleri ve özel cam yığınları içeriyor.

Beesley’in araştırmasının temelinde, mimarinin gerçekte “canlı” olup olmadığı sorusu ve neredeyse her tasarım seviyesinde yapay zekânın bulunduğu kendiliğinden onarılmış yapılar ya da derin tepki veren organik ortamlar için yeni olasılıklar var. Karmaşıklık ve akılcı fikirlerden bağımsız olarak, eserler derinden estetik açıdan ilgi çekici, doğrudan bilimkurgu dışında.

Tüm görseller: Philip Beesley and Alex Willms / PBAI.

thisisclossalart.com

tr_TRTurkish