2016’da Teknolojide “Acayip” Şeyler Olacak

Müşterileri arasında Birleşmiş Milletler, Nike, Microsoft gibi markalar bulunan global tasarım ve strateji firması Frog, 2016’ya az kala öngörülerini açıkladı…

Frog, 2014 sonundaki öngörülerinde dronlar, çoğaltılmış gerçeklik ve kendi kendine giden arabalar gibi tahminlerde bulunmuştu ki, ya iyi atıyorlar, ya insider bilgiye sahipler, dedirttiler.

Şimdi 2016 için öngörülerini de açıkladılar ve onlara inanmak için geçmişe bakmak yeterli.

Doctors will prescribe FDA-approved video games to help people with their mental health.

Doktorlar hastalarına ruh sağlıklarını iyileştirmeleri için FDA onaylı video oyunlarını reçetelerine yazacak!

Ebeveyneler çocuklarını uyuşturucudan uzak tutmak ister. İkinci olarak da video oyunlarından…

Akili Klinik’in oyunları, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (AHDH-DEHB), otizm ve depresyon tedavisi için sekiz klinik araştırmadan geçti.

Video oyunları birkaç yıldır anksiyete ve depresyon tedavisinde zaten kullanılıyor. Ancak 2016 yılında uygulamanın normalize olmaya başlaması bekleniyor.

Haptic feedback will spread to all areas of your life.

“Dokunsal Geribildirim” (Haptics) hayatınızın her alanına yayılacak!

Dokunsal geribildirimi akıllı telefon ya da saatin titreşimi sanıyoruz. Ama “Haptics” otomotiv ve sağlık sektörüne de yayılmak üzere.

Frog’dan stratejis Rebecca Blum’a göre;

“Dokunsal geribildirim, alışveriş sırasında alacağınız giyim eşyasının dokusunu hissetmenizi sağlayacak. Haptic tabanlar sayesinde yaşlı insanların dengesini yeniden düzenleyebilecek… Sürücülere, yoldan gözlerini ayırmadan ekran kullanmaları konusunda yardım edecek.”

"Friendship as service" will become a thing.

Hizmet olarak “Arkadaşlık”

Çin’de, Taobao üzerinden aileyle tanıştırma için bir erkek arkadaş kiralayabilirsiniz. Tamamen ticari bir site… Peki, siz profesyonel birini kiralayacaksanız? Kucaklayıcı bir dost?

Frog’dan stratejist Siddharta Lizcano, bu konuda şunları söylüyor;

“Herkes bir sonraki kullanılmayan değerli kaynağın peşinde. Uber özel otomobil, Airbnb ise ev sahipleriyle yaptı bunu. En kişisel ve özel şeyin içine doğru manevra ise henüz yapılmadı: Bir hizmet olarak insanlarla bağlantı kurmak ve dostluk. “

Virtual reality will bring the world closer together.

Sanal gerçeklik dünyayı yakınlaştıracak!

Düşünülenin aksine, VR insanları birbirine yaklaştıracak.

Teknoloji kurulu direktörü Jud Holliday, “2D bir ekrandan asla alamayacaklarınız var, empati duygusu yaratan bir VR kulaklıkla insanların varlığını hissedeceksiniz”, diyor ve sonuçların çok büyük olabileceğine de dikkat çekerken, öngörülerine “İnternetin başlangıcıyla olduğu gibi, VR da izole insanların ve grupların bağlantısında bir evrim yaratır”, diye devam ediyor.

Your microbiome becomes the hot new thing.

Mikrobiyomlarınız için yeni bir dönemin başlangıcı!

DNA’mızın bilinmesi 23andme diye bir şeyin başlamasına neden oldu. Sonraki adım ise mikrobiyomlarımızın bilinmesi… Vücudunuzdaki mikrobiyal türlerin yüzlercesinin…

Anthony Gregorio, Lindsey Mosby, and Brian Pridgen gibi stratejisler, çok uzak olmayan bir gelecekte, kan tipi kataloğumuzun olduğu gibi, bağırsak tipi bir kataloğumuzun da olacağı yeni bir dünyayı göreceğimizin altını çiziyorlar.

“Böyle kişiselleştirilmiş ve hareketli bilgilerle donatılmış tüketiciler, gıda ve içecek endüstrisinden daha iyi ürün ve hizmet talep edecek. İnsan sağlığı ve beslenmesinde önemli ilerlemeler tahmin ediliyor”.

You will review movies — and all sorts of things — with your biometrics.

Filmleri yeni bir gözle göreceksiniz – ve benzeri diğer şeyleri de!

Kalp atışlarınız ve uyku alışkanlıklarınız sadece sağlık açısından ölçülmeyecek, onlar aynı zamanda ürün ve hizmetlerin oranını da ölçecek.

Stratejit Kyle Wolf,  “Katılımcıların etkinlik verilerinde hayal edilenlerin derecelendirmede etkili olduğunu ya da kullanıcının uyku alışkanlıklarına dayanarak bir yatağın derecelendirmesinin yapılabildiğini düşünün” , diyor.

“Biyometrik, bir lokantanın yiyeceklerinin ne kadar iyi olduğunun kanıtını ortaya koyacak, Bu korku filmi izlemek ya da bir rollercoasterla en tepeden hızla aşağı inmek kadar korkutucu ve heyecanlı…”

Artificial intelligence will arrive in special education.

Özel eğitime yapay zekâ gelecek!

Stratejist Constance Smith, “Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar için yapay zekâ destekli robot oyuncaklarda büyük bir potansiyel var”, diyor ve ekliyor;

“Onlar, bu iş için çok uygun çünkü robotlar sınırsız sabra sahip ve neyse ki kaba yargılarda bulunmak için yetersizler.”

“Al Oyuncakları’ndaki gelişmeler gelecek için büyük ümit vadediyor.  Öz-bilinçlerini geliştirme amaçlı otizmli çocuklara öğretmek ve onların kendi koşullarını daha iyi anlamasını sağlamak için…”

Virtual reality will be therapy.

Sanal gerçeklik terapisi geliyor!

Tasarımcı Constance Smith’e göre, yakın gelecekte, VR teknolojisi, travma sonrası stres bozukluğunun (PTSD) tedavisine destek olacak. Yüzleşme terapisi, kronik acı ve diğer benzeri durumlarda da kullanılacak.

Smith, VR’ın narkotiğin daha az gerekli olduğu yanık hastalarını sakinleştirmede kullanıldığı Washington Üniversitesindeki bir araştırmaya değinerek, “VR, PTSD ve anksiyete bozukluğu gibi durumların tedavisinde ve pediatrik bakım gerektiren yerlerde de etkili”, diyor…

Sensors are going to get tiny.

Sensörler küçülecek!

Stratejist Patrick Kalaher, sensörlerin inanılmaz boyutta küçüleceğini, söyledi.

Ona göre; sıcaklık, nem, ışık ve hareket gibi temel ölçümlerin birbirine kaynaşma yeteneğiyle, küçük bir form sensörünü birleştiren çevresel sensörlerin küçüklerini başlatan örneklerden biri Clime’dır.

Teknolojinin uygulamaların aralığı ev güvenliğinden, tarıma, gıda güvenliğinden, sağlığa kadar uzanıyor.

You won't need a traditional credit score.

Geleneksel kredi puanına ihtiyacın kalmayabilir!

Saldırgan girişimciliğin hâkim olduğu dünyada,  gelişmekte olan ülkelerde çok fazla insan kredi puanından yoksun.

Stratejistler Roberta Tassi ve Venetia Tay bu sorunu ortaya koyuyor;

“Birinin banka hesabından ziyade, telefonuna para eklendiğinde, kredi puanı nasıl hesaplanır? – Kenya gibi yerlerde sıklıkla olduğu gibi…”

Bunun için alternatif yollar öne sürüyorlar.

“Önemli müşterilerin telekomünikasyon verileri ve mobil para kullanım geçmişleri kredi puanlarını geliştirmeli.”

“Sorumluluk ve kredi değerliliği göstergesi olarak cep telefonu kullanım davranışları gibi alternatif veri setleri kullanılmalı. (İletişim modelleri de dâhil olmak üzere.)”

Artificial intelligence will prevent the next crash.

Yapay zekâ bir sonraki hatayı önleyecek!

Tasarımcı Adam Pruden, yapay zekânın finans üzerinde önemli bir etkisi olacağını ön görüyor ve şunları söylüyor;

“İnternal IP koruması için, bankalar bugün Palantir gibi teknolojiler kullanmaya başlıyor. IBM Watson, kredi suçlarını azaltmak için öncelikle Sensai gibi büyük veri hazinesindeki şablona bakarak dolandırıcılığı önlemeye çalışıyor…”

“Bir sonraki mali krizi önlemek için bu yeterli olabilir…”

What's your reaction?

tr_TRTurkish