19’uncu Yüzyıldan kalma biyolojik illüstrasyonlar

Alman biyolog ve sanatçı Ernst Haeckel, hayatını çok uzaklardaki flora ve faunayı inceleyerek geçirirken, bulduklarını da kendine özgü bilimsel detaylarla çiziyordu. Haeckel, biyolojik keşiflerini geniş kitlelere ulaştırabilmek için ürettiği eserlerinde ömrü boyunca yüzlerce çizim yaptı. Haeckel, bu görsel şaheserlere ek olarak birçok mikrop keşfetti, ekoloji, filum ve kök hücre gibi günümüzde yaygın olarak bilinen birçok bilimsel terimi buldu.

Taschen’den çıkan Ernst Haeckel’in Sanatı ve Bilimi başlıklı yeni bir kitap, 19. yüzyıl sanatçı biyolojisinin en önemli görsel eserleri ve yayınlarını 704 sayfalık bir cetvelle özetlemektedir. İnceleme, Darwin’in evrim teorisini büyük ölçüde destekleyen araştırmasından 450 çizim, suluboya ve eskiz içerir. En önemlisi, kitap, orijinal haliyle 1899-1904 yılları arasında yayınlanan, çeşitli canlılardan oluşan 100 baskının bir araya getirildiği Kunstformen der Natur adlı çalışmayı da içermektedir.

Taschen koleksiyonları ve Haeckel’in keşifleri hakkında Taschen’in internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

thisisclossalart.com

tr_TRTurkish