1950lerden Kalan Bir Fotoğraf Hazinesi

Birçoğumuz için bir zaman kapsülü, basit bir ayakkabı kutusunu hatıra eşyalarla doldurmaktır.
Levi Bettwieser’in zaman kapsülü ise tahminen 1950lerden kalma 1200 işlenmemiş film rulosundan oluşuyor ve Paul adıyla gizemli bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş.

The Rescued Film Project’in yaratıcısı olarak Bettwieser, yıllarca unutulan ve kaybolan bu ruloları buldu ve kurtardı. Proje, yaklaşık 18 bin görüntüyü işlemek ve daha da önemlisi İkinci Dünya Savaşı sırasında bilinmeyen bir asker tarafında çekilmiş 31 rulonun kurtarılması sorumluluğunu aldı. Geçen yıl Bettwieser, otuzun üstünde film rulosunu içeren birçok desteyle birlikte, 1950lerden işlenmemiş 66 desteyi geri kazandı.

Keşif hakkındaki en tuhaf şey ise ruloların saklanma şekli. Her rulo titizlikle folyoya sarılmış, atletik bantla paketlenmiş ve kullanılan kamera, ışık ekipmanı ve fotoğraf açıklamalarıyla ilgili detaylarla dikkatlice etiketlenmiş.

Filmlerin yaşı ve kırılganlığı sebebiyle onları düzenlemek için yapılan işlemler oldukça pahalı ve zaman alıcı. Şimdiye kadar tek bir rulo işlenebilmiş. Paul’ün filmlerin üstünde çalışabilmesi için Portland’da Blue Moon Camera’yla projede işbirliği yapması da gerekti. Gönüllüler paketleri açmak ve ruloları listelemeye yardım etmek için kaydoldular ve Bettwiser parayı toplamak ve masrafları karşılamak için de Indigogo’dan bağış topluyor.

Filmlerin kalitesinin düşmeye devam etmesi ve solmaları yüzünden zaman faktörü çok önemli.
Aşağıdaki videoda, kutulardan çıkarılan 66 film rulosu ve kurtarılan bazı fotoğraflar görülüyor.

mymodernmet.com sitesinden alınmıştır.
tr_TRTurkish